298 dat deze opgave tot nu toe aan de schatters werd overgelaten, die hun taak moeten vervullen met behulp van een clausule in het proces-verbaal die ongeveer zo luidt: „de cultuurgrond wordt gewaardeerd in klassen van 500.tot en met 4 800 per ha met intervallen van 100.per ha". Meestal zijn dan in een bijlage enige profielen beschreven als leidraad. Ik meen echter dat de leidraad veel positiever en éénduidiger moet zijn. De schatters moeten minder keus hebben, niet gemakke lijk met honderd gulden per ha kunnen manipuleren. Zij dienen zich steeds bewust af te vragen: Komt dit profiel dat we nu bezien het meest overeen met profiel X of IX of XI. Het werk van de schatters wordt eenvoudiger, dat van de afdeling onderzoek moei lijker, maar naar het mij lijkt doeltreffender. Tenslotte moet aan elke klasse nog een waarde worden toegekend. Daar de grondprijzen in de komende tijd nogal aan schommelingen onderhevig zullen zijn, rijst de vraag of het niet gewenst is de waarden in punten uit te drukken en op een voor elke ruilverkave ling nader te bepalen tijdstip de waardering in punten om te zetten in geld. Als slotconclusie moge worden gesteld dat het in andere landen gevolgde schattingssysteem met een geringer aantal klassen na volging verdient en dat men door toepassing van dit systeem zeer zeker niet onnauwkeuriger schat, dan volgens de huidige in Neder land gevolgde methode. Litteratuur (1) Dr. E. Lang: Aktuelle Probleme der Schatzung, Wegenetzgestaltung und Neueinteilung im Flurbereinigungsverfahren. Aus dem Institut für Bau- und Kulturtechnik der Rheinischen Friedrich Wilhelms-Universitat Bonn. 1957. Verder wordt hier nog de aandacht gevestigd op de publikaties: (2) T. Hahn Die Schatzungsmethoden der Flurbereinigung in den deutschen Landern und im benachbarten Ausland. Schriftenreihe für Flurbereinigung, Heft 34 (1961); herausgegeben von dem Bundesministerium für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten, Bonn. (3) K- Leikam Kritische Untersuchung der bei der Flurbereinigung üblichen Wertermittlungsverfahren. Veröffentlicht im Auftrage des Bundesministeriums für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten, Bonn. (i960).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 66