306 Litteratuuroverzicht Prof. Paolo Dore. Introduzione al Calcolo delle probability e alle sue applicazioni ingegneristiche. Fondamenti di Analisi Statistica per IngegneriCasa Editrice Prof. Riccardo Patron, Bologna 1962; 7+522 biz., 18x25 cm; prijs L. 7000. Met grote waardering mocht ik kennis nemen van het fraai uitgevoerde en klaarblijkelijk helder en overzichtelijk geschreven boek over kansrekening met toepassingen op de ingenieursweten schappen van de bekende Italiaanse hoogleraar in de geodesie aan de Universiteit van Bologna, Prof. Dore. Behandeld worden eerst de fundamentele begrippen uit de kans rekening, mede in verband met de frequentietheorie. Daarna worden de verschillende kansverdelingen besproken, zoals de verdeling van Fischer. Aan het principe van de toetsingstheorie wordt een hoofd stuk besteed, waarna in drie hoofdstukken een beeld wordt ge geven van stochastische processen en van de informatie-theorie. Het boek besluit met een hoofdstuk over variantie-rekening en één over de methode der kleinste kwadraten. Twee aanhangsels, een register en een beknopte litteratuurlijst ronden de tekst af. Alle respect mogen we hebben voor de grondige studie die aan het schrijven van dit boek vooraf moet zijn gegaan, waardering voor het feit dat een geodeet het bredere gebied der ingenieursweten schappen betreedt. Niet geheel zeker ben ik door beperkte kennis van de Italiaanse taal of in het boek een voldoende eenheid is bereikt. Juist namelijk in het hoofdstuk over de vereffenings techniek der kleinste kwadraten mist men het doortrekken van de lijn naar de toetsingstheorie en daarmee het kritisch beschouwen van gebruikte hypothesen, een terrein dat heden ten dage zo uiterst belangrijk is voor de geodeet. Dit vermindert echter zeker niet de betekenis van dit boek. Prof. ir. W. Baarda Dictionnaire multilingue de la Fédération Internationale des Géomètres. Edition trilingue (frangais-allemand-anglais). Préparée avec l'aide financière de l'U.N.E.S.C.O., et avec l'aide technique: de l'Institut Géographique National a Paris, de l'Institut für an- gewandte Geodasie a Francfort-sur-le-Main, et dè la Royal Insti tution of Chartered Surveyors a Londres. N.V. Uitgeverij „Argus", Amsterdam. (Zonder jaartal; moet zijn: 1963). Prijs: 32.50. Voor mij ligt een boek. Dat gebeurt mij meer. Ik hoop, en ver wacht, dat mij dit nog dikwijls zal overkomen. Maar dit boek moet ik beoordelen. En ik denk aan het woord van Prediker: „En overi gens, mijn zoon, wees gewaarschuwder is geen einde aan het maken van veel boeken, en veel doorvorsen is afmatting voor het lichaam" (Prediker 12 12).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 74