Berichten 3i7 VEB Carl Zeiss Jena, berekend, zowel bij gebruik van horizontale als verticale baak. Bij de horizontale baak bedraagt de relatieve meetnauwkeurigheid in de afstand i 2750 voor het totale meetbereik. Door de invloed van de refractie nabij het aardoppervlak, waaraan bij zondere onderzoekingen zijn gewijd, is de nauwkeurigkeid bij het gebruik van de verticale baak geringer. Verder worden de toepassingsmogelijkheden van het Lotakeil opgesomd. 528.5.089.6 Landmeetkundige instrumenten, onderzoek 519.28 Mathematische statistiek Lebedinski, N. I. De toepassing van de mathematische statistiek bij de verwerking van proefwaarnemingen met nieuwe landmeetkundige instrumenten. Izv. vysS. zav. Geod. i aérofotos'emka, Moskva (1961) 2, blz. 3-11, 1 fig., 2 tab., 3 litt. Beschouwt men de resultaten van een reeks metingen als steekproef uit het universum, dan kan men deze met de hulpmiddelen van de mathe matische statistiek onderzoeken. Het is mogelijk te bepalen hoe groot de waarschijnlijkheid is dat de afwij kingen van de afzonderlijke metingen van het gemiddelde een bepaalde grens niet overschrijden. Zijn er systematische fouten in de meetresultaten dan stijgt het percentage afwijkingen dat de grens overschrijdt. Het is dan ook belangrijk, teneinde niet tot foutieve conclusies te geraken, met behulp van de dispersieanalyse de systematische invloed van afzonderlijke factoren op de waarnemingsresultaten te ontdekken. Twee voorbeelden uit vroegere publikaties worden volgens de beschreven methoden onderzocht en de voordelen van de voorgestelde nieuwe methode worden naar voren gebracht. 523.89: 681.177.6 Stercatalogus, ponskaarten Berbert, J. H.: Star Catalogues on Punched Cards and Magnetic Tape. Astron. J., New Haven 66 (1961) 7, blz. 279. Door het Goddard Flight Center werd een stercatalogus met 300 000 sterren op ponskaarten en magneetbanden uitgegeven. Deze catalogus bevat sterren uit de AGK 2, uit de Yale-Zonencatalogus en uit de fotografische catalogus van de Kaapse sterrenwacht. Kopieën kunnen op aanvraag worden vervaardigd. Eervol ontslagen m.i.v. 1-9-1963 de hoofdlandmeter W. J. M. Koole te Middelburg l.d. Benoemd tot hoofdlandmeter m.i.v. 1-5-1963 de landmeter ie klasse R. S. Dijkstra te Leeuwarden l.d.; m.i.v. 1-6-1963 de landmeter ie klasse K. P. H. Jasperse te 's-Gravenhage l.d.; m.i.v. 1-7-1963 de landmeters ie klasse H. Posthuma te Leiden l.d. en A. van den Berge te Eindhoven r.d.; tot adjunct-landmeter m.i.v. 18-3-1963 te Eindhoven l.d.: Ir. C. H. School. Verplaatst m.i.v. 1-9-1963 de hoofdlandmeter Ir. G. Homan van Zierikzee r.d. naar Groningen r.d. Technische Hogeschool te Delft Geslaagd op 19-6-1963 voor het ingenieursexamen geodetisch ingenieur: C. van Gelderen, T. van den Hout, J. Nicolai, E. M. Slotboom en M. Tienstra.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 85