358 keurigheidseisen gesteld behoefden te worden, namelijk minuut plan, netteplan, veldplan en gemeenteplan (106). Het eigendomsperceel vormde de basis voor het nieuwe kadaster. Officieel werd wel een mogelijkheid opengehouden om aaneenge sloten bezit in meerdere eigendomspercelen, gescheiden door cultuurgrenzen, te splitsen. In de praktijk werden echter vrijwel alle mogelijkheden daartoe afgesneden. Het resultaat was, dat het aantal percelen in Dieren van 1450 op 1250 werd teruggebracht. Ten behoeve van de grondbelasting werden de eigendomspercelen gesplitst in onderdelen, die met letters werden aangeduid. De grenzen van deze onderdelen werden gekopieerd van bestaande plans of globaal ingemeten en aangebracht op de calques van de bijbladen, waarmee de reprodukties vervaardigd werden. Op het bijblad zelf kwamen deze grenzen niet voor. De controleurs van de grondbelasting toonden zich weinig enthousiast over een en ander, en voorzover het de verwarrende letteraanduiding betrof terecht. De toen bestaande controverse tussen de controleurs van de grondbelasting en de landmeters van het kadaster bemoeilijkte echter een objectieve beoordeling (107). Met ingang van 1 januari 1922 werd het nieuwe kadaster voor de gemeente Dieren ingevoerd, evenwel zonder de basis van de Wet op de Grensregeling. Tegen de principiële opzet in werden ook de letters voor onderdelen van percelen als kadastrale kenmerken erkend. Meting vóór akte werd aanbevolen, maar niet verplicht gesteld; de reden om af te wijken van het betreffende voorstel van de Staatscommissie van 1906, was: „Tusschen het tijdstip der vaststelling eener nieuwe grenslijn door partijen vóór de over dracht of vestiging van hypotheek op een perceelsgedeelte en de duurzame zichtbaarmaking dier grens door het stellen van eene afscheiding, is die grenslijn bewegelijk; men moet haar tijd gunnen om tot rust te komen, voor ze bij procesverbaal van grensregeling wordt vastgelegd". Verder werd opgedragen, bij bijhoudings- metingen alle vaste terreinsvoorwerpen aan de meetlijnen aan te meten, langs de grenzen te meten en cultuurgrenzen en gebouwen aan te meten aan de eigendomsgrenzen. Boer constateerde teleur gesteld, dat geen van de hoofdbeginselen van zijn nieuwe kadaster onaangetast was gebleven en dat dit kadaster geen ,,fair chance" had gekregen om zijn „voortreffelijkheid" ook door de bijhouding te tonen (108). Het Dierense systeem van hermeten is nog bij verschillende andere hermetingen toegepast. §13. De organisatie van het Kadaster Het verschil tussen het eigendoms- en het belastingkadaster was in de Vereniging voor K. en L. in 1888 duidelijk naar voren ge bracht: verenigd maar niet verward. In 1892 werkte Boer de werkmethoden voor de hermeting van ons land en voor de inrichting van een nieuwe kadastrale administratie verder uitin de schatting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 40