322 Hoofdstuk I. Inleiding Boer was een persoon die zoals Heines het uitdrukte anderhalf hoofd uitstak boven de middelmaat in de kadaster wereld (i). Gedurende een halve eeuw heeft Boer de geschiedenis van het Nederlandse kadaster in sterke mate beïnvloed. In hoofdstuk II worden, na een weergave van de persoonlijke gegevens en de ambtelijke loopbaan, zijn activiteiten in het verband van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde en het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (afgekort K. en L.) beschreven. Deze activiteiten zijn van groot nut geweest voor het uitdragen van de gedachten aangaande een goed kadaster. In het volgende hoofdstuk: „Het Kadaster is in de war", is de situatie beschreven, zoals die bestond en gegroeid was toen Boer richting begon te geven aan de discussies. Zoals in de titel van dit hoofdstuk een gangbare uitdrukking in de vorige eeuw voor iets, dat niet in orde is tot uitdrukking is gebracht, waren er vele problemen. Maar de kwart eeuw, voorafgaande aan de publikatie van het artikel over het rechtsgeldig kadaster in De Economist van 1881, is ook rijk geweest aan personen en feiten die op de ont wikkeling van Boer's ideeën invloed moeten hebben gehad. Het verband met de hypothecaire boekhouding en het stelsel van openbaarheid leidt ertoe deze onderwerpen, die ook Boer's aandacht hebben gehad, in de beschouwingen te betrekken. In het vierde hoofdstuk wordt een beschrijving gegeven van het geen Boer heeft nagestreefd. Behalve bij het Torrensstelsel en bij de Commissie Ontginning is steeds als leidraad het streven naar een beter kadaster terug te vinden: een kadaster dat bewijskrachtig zou zijn. Hoewel Boer's grote ideaal niet verwezenlijkt is, is zijn invloed zodanig geweest en heeft zijn werk zoveel resultaten op geleverd, dat Napoleon's uitspraak: „Celui qui fera un bon cadastre, méritera une statue" een goede titel voor dit hoofdstuk vormt. Volledigheidshalve moet hierbij wel vermeld worden, dat deze uitspraak doelde op een goed belastingstelsel (2), iets wat geen verband houdt met Boer's streven naar grotere rechtszekerheid door middel van een bewijskrachtig kadaster. De techniek vormde het fundament waarop dit kadaster gebouwd is. Zonder dit fundament zou het ideaal niet kunnen worden ver wezenlijkt. De technische mogelijkheden zijn echter in Boer's tijd zelden in twijfel getrokken (3). Het belangrijkste werk van Boer is daardoor komen te liggen in de juridische zijde van het kadastrale vraagstuk. In de wet op de grensregeling is het bewijskrachtig kadaster zijn verwezenlijking het meest nabij geweest. Het slothoofdstuk bevat enige nabeschouwingen. Hoofdstuk II. Levensschets 1. Persoonlijke gegevens en ambtelijke loopbaan De 4e juni 1853 werd Izak Boer te Stootshorn in de gemeente Noordbroek in Groningen als zoon van de landbouwer Harm Boer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 4