368 onvolledig blijven, maar de bescherming van derden zal vergroot worden. De verplichting, gebruik te maken van de notariële akte, is behoudens een enkel uitzondering, reeds in 1956, vooruitlopend op de gereedkoming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, ingevoerd. De kadastrale aanduiding van onroerende zaken zoals onroerende goederen in de ontwerpen heten zou als een vereiste voor de overschrijving opgenomen worden, zonder hieraan verder gevolgen te verbinden. Het is volgens Mr. Van Huls te betwijfelen of deze aanduiding daardoor bepalend zal zijn voor het object. Nog dubieuser is in dit verband een wettelijk vermoeden omtrent de kadastrale grens (130). 2. ,,De beteekenis en het verband der juridische en technische grond slagen" Het laatste woord over de betekenis van het kadaster is nog niet gezegd. De toegankelijkheid om niet het juridisch geladen woord openbaarheid te gebruiken van de kadastrale gegevens zou een rol kunnen spelen bij de derden-bescherming. Volgens het ontworpen Burgerlijk Wetboek zal een feit onder zekere voorwaarden niet tegen geworpen kunnen worden aan derden, die dit feit niet uit bepaalde registers hadden kunnen kennen (131). De kadastrale legger, de kadastrale kaart en de kadastrale grens, zouden aldus een rol kunnen gaan spelen. De kadastrale gegevens moeten daartoe technisch en administra tief de feiten zo juist mogelijk weergeven en zo goed mogelijk toegankelijk zijn voor het publiek. Goede kaarten zijn dan een eerste vereiste; door hermeting mede ten behoeve van planologische doeleinden zullen de, helaas nog te veel voor komende, verouderde en slechte kaarten moeten worden vervangen. In verband met hetzelfde doel is het gewenst, dat bepaalde feiten, die thans bij verschillende instanties worden geadministreerd zoals huwelijk, huwelijkse voorwaarden, curatele, faillissement meer systematisch in de kadastrale legger worden aangetekend. De toegankelijkheid van dit register zou kunnen worden bevorderd door een moderner boekhoudsysteem. Ten aanzien van de kadastrale grenzen zou een betere toegankelijkheid wellicht bereikt kunnen worden door, meer dan thans gebruikelijk is, meetgetallen en metingsresultaten aan belanghebbenden ter beschikking te stellen. Al is Prof. De Haan van mening, dat redelijkerwijs niet van de belanghebbenden verwacht mag worden, dat zij kunnen weten waar de kadastrale grenzen liggen (44), toch wordt dit wel verwacht van de notaris die, hoewel niet kadastraal-deskundig, niettemin wettelijk verplicht is tot gebruik van de kadastrale aanduiding. Dat de notaris moeilijkheden met de omschrijving van perceels gedeelten had en nog heeft, blijkt wel uit de veel voorkomende vage omschrijvingen en uit het in sommige streken van ons land toe gepaste systeem van meting vóór akte. Bij de vage omschrijvingen mede op aandrang van landmeterszijde ter voorkoming van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 50