ideeën toegezwaaid en heeft hij op andere punten veel resultaten van zijn streven naar een beter kadaster gezien. De ideeën omtrent het bewijskrachtig kadaster en het Torrens stelsel werken thans nog door. Boer's verdediging van een positief publiciteitsstelsel heeft er veel toe bijgedragen, dat men het belang is gaan inzien van een zekere derden-berschermingeen gedachte, die in het nieuwe Burgerlijk Wetboek vermoedelijk zal worden ver wezenlijkt. Bij het bewijskrachtig kadaster en de Wet op de Grensregeling werd de oplossing van het kadastrale vraagstuk weliswaar te veel in de sfeer van het privaatrecht gezocht. Toch staan Boer's concepties, zij het in andere vorm, nog steeds in het middelpunt der belangstelling. De jongste uitwerking ervan was de Hermetingswet, zoals die in 1947 door de Studiecommissie van de Vereniging voor K. en L. is ontworpen en het daaropvolgende streven van deze vereniging, aan de kadastrale grenzen een wettelijk vermoeden toe te kennen. Zeer belangrijk is de stoot geweest, die dank zij Boer's streven is gegeven aan de verbetering van het kadaster en aan de be oefening van de landmeetkunde. De landmeter uit de vorige eeuw stond, zoals O. J. Jonas in 1947 opmerkte, op het niveau van de huidige landmeetkundig ambtenaar (135). Het kadaster was voor namelijk een aanhangsel van de in die tijd zeer belangrijke grond belasting, maar werd tevens gebruikt voor de lokalisering van de rechtsobjecten in de akten van overdracht en hypotheekstelling. Boer's streven heeft duidelijk gemaakt, dat een omkering van deze verhoudingen noodzakelijk was, dat de landmeetkundige techniek verbeterd moest worden, dat aanwijzing van nieuwe grenzen door de eigenaren en delimitatie bij hermeting van oude grenzen nood zakelijk waren en dat de landmeter een wetenschappelijk gevormde functionaris moet zijn. Daarom is, zoals de landmeters bij zijn 50-jarig ambtsjubileum verklaarden, Boer's naam „onafscheidelijk" aan het Nederlandse kadaster verbonden. 37i Bronvermeldingen K. en L. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde; met vermelding van jaar en bladzijde. Weekblad voor (Privaatrecht,) Notarisambt en Registratie; met vermelding van nummer, jaar en bladzijde. Nederlandsch Landbouw Comité. Nederlandsche Juristen-vereniging. Commissie tot reorganisatie van den kadastralen dienst (Commissie Van Herwijnen). Overzicht Dieren voor: Overzicht van de samenstelling van het nieuwe kadaster der gemeente Dieren. Het jaar waarin een werk is uitgegeven, is tussen haakjes vermeld. W. (P.) N.R. N.L.C. voor: N.J. voor: Commissie Kadaster voor:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 53