VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 376 Litteratuuroverzicht Jaarverslag 1962 Centrale Cultuurtechnische Commissie Cultuurtechnische dienst Herverkavelingscommissie Zeeland Herverkavelingscommissie Walcheren Stichting Beheer Land bouwgronden. Uitgave van het Ministerie van Landbouw en Visserij In het „Woord vooraf" schrijft de secretaris van de C.C.C.: „De moderne cultuurtechniek heeft een bepaalde fase van ontwikkeling bereikt. Het wordt daarom niet meer nodig geacht van jaar tot jaar ieder specialisme uitputtend te beschouwen". De interessante uitvoerige beschouwingen over diverse onderwerpen zijn dus in dit verslag achterwege gebleven, waardoor het meer het karakter draagt van een „normaal" jaarverslag. De opgelegde beperking is m.i. juist, omdat men anders in herhalingen zou dreigen te ver vallen. Toch heeft men aan bepaalde nieuwe aspecten meer aandacht besteed, dan aan bestaande activiteiten, bijv. aan de recreatie. Ook het beleid t.a.v. de toekomstige ontwikkeling wordt vermeld. Op grond van de Nota inzake het Landbouwbeleid wordt gesteld dat de vrijwillige bedrijfsbeëindiging moet worden gestimuleerd. Bedrijfsvergroting zal voortdurend de aandacht blijven vragen. Hiertoe zal o.m. ook uit de gelden van het op te richten „Ont- wikkelings- en Saneringsfonds" kunnen worden geput. Ter voor bereiding van een gemeenschappelijk structuurbeleid in de E.E.G.- landen is een Beschikking van de Raad van de E.E.G. (van 4 december 1962 betreffende de coördinatie van het structuurbeleid in de landbouw) de Raad van Ministers van de E.E.G. gapasseerd. De tekst hiervan is als bijlage 2 in het jaarverslag opgenomen. De realisatie van dit gemeenschappelijk beleid zal geen eenvoudige zaak blijken te zijn, aldus de samenstellers van het jaarverslag. Dat de C.C.C., zij het enigszins laat, een instructie heeft vastgesteld voor de plaatselijke commissies in zake de te volgen weg bij bedrijfs vergroting, is toe te juichen, evenals de beslissing om beëindigings vergoeding toe te kennen, wanneer in een ruilverkaveling tot bedrijfsontmenging wordt overgegaan. Verheugend is de grote belangstelling die blijft bestaan voor het verplaatsen van bedrijven naar de IJsselmeerpolder. In 1962 werden 16 van de 24 bedrijven aan gegadigden uit ruilverkavelingsgebieden toegewezen. Nog enige getallen: Door toekenning van een extra bedrag kon in 1962 f 88,2 min aan ruilverkaveling worden besteed (in 1961 f 77,5 min). Een oppervlakte van 45 750 ha kwam in stemming.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 58