Groningen en de in Overijssel getoonde schatten zullen de lezer meer in vervoering brengen dan een droge opsomming van feiten. Maar toch zal de kritische lezer benieuwd zijn welke nu wel die niet vermoede schatten in de vernieuwde gebieden (blz. 49) zijn. Over het algemeen wordt aan de recreatie in de ruilverkavelingsgebieden, terecht, veel aandacht besteed. De Stichting Beheer Landbouw gronden (hoofdstuk 4) kocht in 1962 een oppervlakte van 175 ha aan (in 1961 was dit 149 ha). Zij verwacht dat de opheffing van de prijzenstop grotere mogelijkheden biedt voor de aankoop van gronden, o.a. door het aanbieden van beëindigingsvergoedingen in gebieden, vallend buiten de ruilverkaveling. In het jaarverslag is een groot aantal foto's opgenomen, waar onder zeer mooie en instructieve (blz. 2, 66, 67, 98 en 99). De samenstellers van het jaarverslag mogen wederom tevreden zijn over de fraaie uitvoering. Dit verslag toont weer, dat de cultuurtechniek steeds aan nieuwe maatschappelijke stromingen onderhevig is, welke stromingen door een slagvaardig beleid ten gunste van de landbouwkundige ontwikkeling in goede banen worden geleid. Prof. ir. G. F. Witt In memoriam V.L.O. Sheppard Uit Engeland bereikte ons het bericht, dat op 8 augustus 11. te Frant in Sussex op 86-jarige leeftijd is overleden de heer Vivian Lee Osborne Sheppard, vanaf 1958 adviseur van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier van de F.I.G. De overledene geniet grote bekendheid in internationale kada strale kringen vanwege zijn grote en gedegen kennis van de in de wereld bestaande kadastersystemen en stelsels van landregistratie. Deze kennis heeft hij verworven door het pionierswerk dat hij op dit terrein in verschillende landen heeft verricht. In 1906 kwam hij als ambtenaar van de Egyptian Civil Service in aanraking met de problemen van landregistratie in Egypte. Deze betroffen vooral de procedure van omvorming van een belasting kadaster in een moderne registratie van grondeigendom. Hierover heeft hij, samen met Sir Ernest Dowson, voor het Vlle Congres van de F.I.G. in 1947 een publikatie samengesteld, waarvoor ver wezen wordt naar het Compte Rendu Officiel van dit congres. In 1917 werd hij benoemd tot Director of the Cadastral Survey van Egypte in welke hoedanigheid hij zitting kreeg in een internationale commissie die de opdracht had de invoering voor te bereiden van de „Registration of Title to Land" in Egypte. Dit commissiewerk dwong hem en Dowson ertoe een studie te maken van de in ver schillende landen bestaande systemen van landregistratie, die zij uitvoerden aan de hand van verzameld documentatie-materiaal. In 1924 werd Sheppard benoemd tot Surveyor-General van Egypte. Zijn grote deskundigheid op het gebied van kadaster en land- 378

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 60