379 registratie bracht hem in 1932 en 1933 naar Serawak op Borneo, en in 1937 en 1938 naar Oeganda, waar hij de regering adviseerde over de invoering van een registratie van zakelijke rechten op on roerend goed. Op hun reizen door vele landen hebben Sheppard en Dowson een ontzaglijke hoeveelheid documentatie-materiaal over kadaster en landregistratie verzameld, dat niet alleen betrekking had op wetten en voorschriften, maar ook een kostbare collectie omvat van voorbeelden van registers en plans, van formulieren en boeken en van rapporten over landregistratie in ongeveer 70 landen. Dit materiaal wordt thans nog bewaard in een archief op het Ministerie van Koloniën te Londen, waarvan Sheppard als curator van het „Cadastral Survey and Land Records Office" van 1931 tot 1955 beheerder is geweest. In 1946 werd hij met Dowson door de Colonial Land Tenure Advisory Panel uitgenodigd, een memorandum over landregistratie samen te stellen dat als leidraad zou moeten dienen bij de moderni sering van de systemen van landregistratie in de overzeese gebieds delen van het Britse Gemenebest. Het memorandum groeide uit tot de studies „Land Registration, Principles and Practise" en ,,A Comperative Analysis of the Salient Features of Registration of Title to Land under various jurisdictions". Deze studies zijn in 1952, nadat zij door Sheppard waren omgewerkt en aangevuld, voor rekening van de Engelse regering in boekvorm uitgegeven onder de titel „Land Registration", een standaardwerk dat reeds in 1955 een tweede druk beleefde. Grote belangstelling heeft Sheppard steeds gehad voor het ver enigingsleven van landmeters op internationaal niveau, wat niet alleen blijkt uit zijn adviseurschap bij het O.I.C.R.F., maar ook uit de bijdragen die hij van 1934 tot 1940 aan de F.I.G. heeft geleverd als vertegenwoordiger en rapporteur van Engeland in de Commissie voor Kadaster van de F.I.G. Een werkzaam leven is thans afgesloten. Henssen Berichten Kadaster en Hypotheken Overleden op 26-7-1963 in de ouderdom van 76 jaar de oud-hoofdlandmeter T. D. Kiers te Utrecht; op 31-8-1963 in de ouderdom van 48 jaar de hoofd- bewaarder-titulair J. Bonthuis te Middelburg. Eervol ontslag verleend m.i.v. 1-11-1963 aan de ingenieur-verificateur Ir. F. Schuurman te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten; m.i.v. 1-12-1963 aan de hoofdlandmeter K. Doekes te Middelburg. Benoemd tot hoofdbewaarder-titulair m.i.v. 1-7-1963 de bewaarder Mr. H. J. van der Veen te Leiden, m.i.v. 1-9-1963 de bewaarder Mr. ir. C. G. van Huls te Leeuwarden. Verplaatstm.i.v. 1-10-1963 de landmeter Ir. W. Sonnenberg van Eindho ven naai 's-Gravenhage f.d.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 61