326 2. Activiteiten voor Vereniging en Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde Bij de oprichting van de Vereniging 20 oktober 1884 werd Boer tot bestuurslid gekozen. Voor de redactie van het Tijdschrift trachtte men de medewerking van Prof. Schols te winnen. Deze weigerde omdat de Vereniging naast zuiver technische en weten schappelijke zaken ook de belangen van de landmeters zou be hartigen. Op aandrang van zijn medebestuursleden nam Boer toen de redactie op zich. Het Tijdschrift moest een krachtig middel zijn ter bevordering van het doel der Vereniging. In de eerste aflevering werd dit in Boer's artikel: Ons Doel, kernachtig omschreven. Zowel in landmeterskringen als daarbuiten had men grote lof voor de redacteur, „den even ijverigen als bekwamen heer Boer", die zich na een jaar uit het bestuur van de Vereniging terugtrok, om zich beter aan de redactie van het Tijdschrift te kunnen wijden. De redactie had namelijk in het eerste jaar weinig steun onder vonden. Het was Boer die niet alleen dit eerste jaar, maar ook de daarop volgende jaren, de ziel van het Tijdschrift was (13). Het overgrote deel van de kopij was van hem afkomstig. Meer dan eens stond hij op het punt de redactie neer te leggen om meer tijd voor studie en voor het schrijven van artikelen te krijgen. Maar telkens liet hij zich overhalen aan te blijven. Het had in Boer's bedoeling gelegen in 1885 op de algemene vergadering van de Vereniging de kritiek van Mr. Achterberg tegen het rechtsgeldig kadaster te weerleggen. Sannes schreef over deze vergadering: „Vele belangstellenden waren uit onderscheiden oorden des lands gekomen om die zeker belangrijke voordracht te hooren. Zij werden echter deerlijk teleurgesteld door het ongehoord onwelwillend besluit der Vergadering om de lezing niet op den bepaalde tijd te doen plaats vinden. Was dit besluit in hooge mate krenkend voor den heer Boer, teleurstellend voor de overgekomen belangstellenden, veroordeelend is het zeer zeker voor de Ver- eeniging Door dit besluit heeft de Vergadering, die een Poolschen Landdag scheen, het prestige der Vereeniging een knak gegeven (14). De discussie over het doel van de Vereniging kreeg voorrang. Bijna kwam het tot een breuk of opheffing van de verenigingeen deel van de leden wilde in de eerste plaats trachten het eigenbelang der leden te behartigen. Voor Boer was dit aan leiding het redacteurschap neer te leggen. Hij kwam op dit besluit terug toen twee maanden later een referendum uitwees, dat de overgrote meerderheid van de leden de belangen en de kennis van het kadaster en de landmeetkunde wenste te bevorderen. Intussen had de Notariële Vereniging een bijzondere vergadering belegd om Boer in de gelegenheid te stellen te reageren op de kritiek van Achterberg. Om tactische redenen liet Boer in deze lezing zijn rechtsgeldig kadaster los terwille van een bewijskrachtig kadas-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 8