395 het principe van eenheid in zakelijke rechtstoestand ook de cultuur toestand de vorming en bijhouding van het kadastrale perceel mede beïnvloedt, definitief te verdwijnen1). Verder zal een geleidelijke vernieuwing van het kadaster moeten worden nagestreefd via een wettelijke hermetingsprocedure, die tijdelijk schoon schip maakt, d.w.z. zorgt voor een bindende vaststelling van de rechtsgrenzen, zodat de kadastrale grenzen daarmee, althans bij de hermeting, in volledige overeenstemming kunnen worden gebracht. Het beste kan hier, zoals door de Commissie Hof 2) is gesuggereerd, de be proefde ruilverkavelingsprocedure met haar titelzuiverende, in dit geval dus grenstitelzuiverende, werking tot model dienen 3). Haast nog belangrijker is echter de kwestie van de bijhouding, zowel in hermeten en herverkavelde gebieden als daarbuiten. Deze laat momenteel alles te wensen over, doordat alleen worden gemeten nieuwe grenzen, die ontstaan door overdrachten van gedeeltelijke kadastrale percelen. Een groter probleem vormen echter de trans acties betreffende gehele kadastrale percelen, die noch door de landmeter noch door de notaris worden gecontroleerd. In feite wordt, gelijk gezegd, de identiteit van de rechtsobjecten in tegenstelling tot die van partijen zelf door de notaris niet behoor lijk, d.w.z. door vergelijking van kaart en terrein, vastgesteld. Er bestaat dus zelfs geen waarborg, dat de landmeetkundige specificatie in redelijke mate aan de bedoeling van partijen beantwoordt. Dit is ongerijmd, want het is toch primair de taak van de notaris de bedoeling van partijen op schrift te stellen en waarom zou men daar de grensligging van uitzonderen Dit euvel ware te verhelpen door als voorwaarde voor overschrijving in de openbare registers te stellen, dat tezamen met de akte wordt overgelegd een kadastrale kaart van het onroerend goed, waarop door de notaris wordt aan getekend, of deze de door hem op het terrein gecontroleerde be doeling van partijen inzake de grensligging in redelijke mate weer geeft4). In het oog lopende afwijkingen tussen kaart en terrein kunnen dan in elk geval zonder veel moeite en dus ook zonder veel kosten! door de notaris visueel worden opgespoord en Dit sluit de mogelijkheid, dat het kadaster mede dienstbaar blijft aan de grondbelastingheffing niet uit. Alleen dienen de beruchte cultuurpercelen en cultuurgrenzen uit de administratie der kadastrale percelen systematisch te worden geweerd, zoveel mogelijk door samenvoeging van percelen met gelijke rechtstoestand. 2) Studiecommissie voor Reorganisatie van de Kadastrale Dienst, inge steld door het Bestuur van de Vereniging voor K. en L., Ontwerp-hermetings- wet, T.v.K. en L. 1947, p. 155 e.v. 3) Idem Prof. mr. S. N. van Opstall, T.v.K. en L. i960, p. 202. Zie voorts Jonas, Afscheidscollege, T. v. K. en L. 1961, p. 274. 4) De wenselijkheid, dat door een bezoek aan het terrein vóór de akte wordt getracht tot een zo goed mogelijke objectsomschrijving te komen, is o.m. ook uitgesproken door Best, W.P.N.R. 3364; Kluvers, W.P.N.R. 3471; Govers, W.P.N.R. 3566; Nakken, W.P.N.R. 4577; Govers en Van den Hoonaard, W.P.N.R. 4690 en Van Riessen, Kadaster, p. 69, al wordt daarbij meestal het accent gelegd op de meting vooraf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 17