RECHjf EN_ AffMlNlST Kadaster en Agrarisch recht Mr. P. de HAAN: Enkele beschouwingen over het kadastraal-juridische vraagstuk en zijn samenhang met het agrarisch recht. {Rede, uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar in het burgerlijk en agrarisch recht aan de Technische Hogeschool te Delft op woensdag 2 mei 1962.) Wanneer een uit Wageningen afkomstig jurist zijn officiële intrede doet in Delft, ligt het voor de hand, dat hij daarbij gebruik tracht te maken van een weg, die niet in de eerste plaats de land bouw met de techniek, doch bovenal deze beide gebieden met het recht verbindt. Al geruime tijd bestaat er tussen de landbouw en het recht een goed onderhouden verbindingsweg, die de naam draagt van agrarisch recht. Sinds kort wordt deze weg ook in verenigingsverband bewandeld en wel door een gezelschap, dat naast juristen en landbouwkundigen ook een aantal landmeters onder zijn leden telt. De vermelding van de laatstgenoemde cate gorie, die der landmeters, brengt ons op de zijweg, die een beoefenaar van het agrarisch recht naar Delft blijkt te kunnen voeren. Toen in 1935 de opleiding tot civiel-landmeter van Wageningen werd overgebracht naar Delft, werd daardoor noch de band met de landbouw noch die met het recht verbroken. Wat het recht betreft, zag men die continuïteit reeds het jaar daarop bevestigd, toen op 12 oktober 1936 mijn voorganger, de heer Jonas, het ambt van lector in „het burgerlijk recht, de hypothecaire en kadas trale administratie" aan deze hogeschool aanvaardde. De opdracht, die mij thans is gegeven, namelijk om onderwijs te geven in „het burgerlijk en agrarisch recht", verschilt van de zijne door de uit drukkelijke vermelding van het vak agrarisch recht, dat wanneer men dit verschil letterlijk opvat zelfs de plaats lijkt te gaan innemen van wat destijds werd genoemd: de hypothecaire en kadastrale administratie. Nu zou het onjuist zijn hieruit te con cluderen, dat het kadaster, voor wat zijn juridische aspecten aangaat, blijkbaar eenvoudig door het in snelle academische opmars2) verkerende agrarisch recht is geannexeerd. Vanouds b De Vereniging voor Agrarisch Recht werd opgericht op 10 april 1959. Zij telt thans 333 leden en 26 donateurs. Het secretariaat is gevestigd te Wageningen, Diedenweg 18. 2) Leerstoelen voor Nederlands agrarisch recht werden achtereenvolgens gevestigd te Groningen (1910), Wageningen (1918), Leiden (1951), Nijmegen (1956) en Delft (1961). In 1959 kwam er in Wageningen nog een afzonderlijke leerstoel bij voor agrarisch recht van niet-westerse gebieden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 3