4i9 Om deze veelhoekspunten zo lang mogelijk bruikbaar te houden, wordt voorgesteld hiervoor vastleggingen aan te brengen in diepe mijnschachten (van 600 m tot 1200 m). De coördinatenoverbrenging kan plaatsvinden met behulp van het loodapparaat van de firma Zeiss of dat van Breithaupt Sohn, de argumentoverbrenging door middel van de „Meridianweiser" Uit onderzoekingen is gebleken dat bij veelhoeksmeting met zijdelengten van 3 tot 5 km de hoekmeting nauwkeuriger en sneller kan plaatsvinden met een secondentheodoliet dan met de „Meridian weiser". De lengten kunnen in dit dicht bebouwde gebied het beste worden gemeten volgens de elektromagnetische methode. Een diepgaand onderzoek werd ingesteld naar de nauwkeurigheid welke kan worden bereikt met de drie voornaamste in de handel zijnde instru menttypen, namelijk de tellurometer, de electrotape en de geodi- meterf Hiervan gaf de electrotape voor de genoemde zijdelengten verreweg het beste resultaat. De door de schrijvers voorgestelde netverdichting en de daarbij te gebruiken instrumenten en meetmethoden zijn niet alleen voor het Ruhrgebied, maar ook voor andere aaneengesloten mijn- en industriegebieden zeer goed bruikbaar, zodat deze publikatie als zeer waardevol kan worden gezien. Ir. J. J. H. Wijnands Fédération Internationale des Géomètres Verslag van de vergadering van het „Comité Permanent", gehouden te Washington D.C. van 6 tot en met 13 september 1963- Onder voorzitterschap van Dr. Neumaier hield het „Comité Permanent" zijn jaarlijkse vergadering, nu voor het eerst aan de overzijde van de oceaan. Vijftien landen waren op deze zitting vertegenwoordigd. Van de uit 18 punten bestaande agenda zullen hier alleen de voornaamste worden besproken. Zuid-Afrika werd als lid van de F.I.G. toegelaten. Het voorbe reidende werk in zake de toelating van Australië, Chili en Japan is zover gevorderd, dat alleen nog een definitieve aanvraag tot toelating moet worden ingediend. De voorbereidende werkzaam heden inzake de aanvragen van Congo, Cuba, Spanje, Thailand en Turkije zijn nog in het beginstadium. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de financiële toestand van de F.I.G. gezond is. In december kan de kas aan het Italiaanse bureau worden overgedragen met een te verwachten saldo van Zw. frs. 8000. Van het „Dictionnaire multilingue" zijn ongeveer 600 van de 2000 exemplaren verkocht. Het bleek echter dat vele landen, w.o. Voor Nederland waren aanwezig Prof. R. Roelofs, Mr. ir. S. M. Meel eer en de verslagschrijver.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 41