48. Deutscher Geodatentag 424 heden die ontstaan door het aanwezig zijn van verschillende kadastrale systemen in de Europese landen; er zijn ook landen (bijv. Engeland) waar men in het geheel geen kadaster kent. De heer Henssen zal het generaal- rapport voor de volgende vergadering verzorgen. De Commissie werd door de Belgische collega's in de gelegenheid gesteld de vergaderingen af te wisselen met bezoeken aan in uitvoering zijnde ruil verkavelingen in de omgeving van Antwerpen en Namen; tevens konden de gigantische werkzaamheden voor de uitbreiding van de Antwerpse haven in ogenschouw worden genomen. De verkavelingswerkzaamheden vinden in België plaats onder auspiciën van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom. Wat deze maatschappij presteert op het gebied van de bouw en de financiering van moderne woningen en boerderijen mag opmerkelijk worden genoemd. Het door deze instelling aangeboden diner, ter afronding van het bezoek aan haar administratieve zetel te Brussel (compleet met elektronisch reken centrum), had een geanimeerd verloop. De laatste dag werd besteed om het kadasterkantoor te Brugge te bezoeken, welk bezoek werd gevolgd door een bijeenkomst, georganiseerd door de Belgische Unie van Meetkundigen-Schatters ter ere van de Directeur- Generaal van het Kadaster H. Vasters, die de dienst met pensioen ging verlaten. Rest nog te vermelden, dat alle bijeenkomsten in de meest hartelijke en collegiale sfeer plaatsvonden; voorzitter Perrin toonde zich wederom een zeer plezierig leider, die op de daarvoor passende momenten de dank van de Commissie onder woorden bracht, uiteraard in het bijzonder aan het adres van de Nationale Maatschappij en de Belgische Unie voor de door hen ver leende gastvrijheid. Ir. A. H. van der Most Op woensdag 2 oktober jj. vond in de Stadthalle in Freiburg im Breisgau de opening plaats van het jaarlijkse congres van de Duitse landmeters. De eigenlijke openingstoespraak werd gehouden door de voorzitter van de D.V.W., Dipl.-Ing. Jager, terwijl daarna hartelijke begroetingswoorden werden gesproken door de Minister für Ernahrung, Landwirtschaft, Weinbau und Forsten, door de burgemeester van Freiburg, door de secretaris-generaal van de F.I.G., en voorts namens de Albert Ludwigs-Universitat in Frei burg en namens de Duitse Geodesie. De feestrede werd uitgesproken door Prof. Dr. Ing. H. Lichte van de Technische Hogeschool te Karlsruhe over „der Auftrag unserer Zeit an dem Vermessungsingenieur"„Het feit dat de sterk groeiende bevolking van de aarde een steeds gelijk blijvende hoe veelheid ruimte ter beschikking staat, doet een complex van proble men op het gebied van voedselvoorziening, volkshuisvesting, verkeer e.a. ontstaan, dat dringend om een oplossing vraagt. Deze oplossing kan echter eerst worden gevonden als daaraan een juiste planning van het geheel vooraf gaat. Nu is een planning evenwel pas mogelijk als men daartoe over de juiste hulpmiddelen beschikt, d.w.z. over kaarten. En hier is dus het directe belang te zien dat de gehele maatschappij heeft bij de geodesie. Daarbij worden niet slechts hoge eisen gesteld aan de vervaardiging van de kaarten als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 46