Bibliografie 43i keurigheid als efficiëntie steeds verder op te voeren. Of de methode in een bepaald geval rationeel is hangt van vele factoren af, zoals bijv. de geaardheid van het terrein, vooral echter van de vertrouwdheid van het personeel met deze wijze van meten. Ir. G. A. van Wely behandelde hierna de indirecte afstandmeting, toe gepast voor de bepaling van de meetkundige grondslag. De spreker gaf aan welke instrumenten en methoden kunnen worden gebruikt en vermeldde tevens de nauwkeurigheid die in de praktijk kan worden behaald. Hoewel de voordelen die deze meetmethode kan bieden duidelijk zijn aangetoond, onder andere door de vele metingen die aan de Landbouwhogeschool zijn gedaan, vindt zij in Nederland tot nu toe weinig toepassing. Nadat in het middaguur de aan het congres verbonden tentoonstelling officieel was geopend door het Hoofd van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, Ir. S. Rienstra, sprak Ir. E. N. Blink over het gebruik van de indirecte afstandmeting bij het Kadaster. Tot nu toe is bij het Kadaster slechts één tachymetrisch instrument in gebruik en wel bij het bureau van de landmeetkundige dienst te Maastricht. Vermeld werden de hiermee opgedane ervaringen, de gevolgde methoden van meting en een en ander over de verdere verwerking der metingsuitkomsten. Tn deze inleiding viel een wat kritischer noot te beluisteren dan in de voorafgaande. Hoewel een aantal van de door de heer Blink genoemde bezwaren samenhangen met specifieke kadastrale omstandigheden, was het zeker nuttig ook deze kant van de zaak belicht te zien. In de volgende lezing, getiteld „Tachymetrie, opname en uitwerking" gaf Ir. J. C. O. van Gijsen een overzicht van het instrumentarium, zowel voor meting als verdere uitwerking, hierbij steunend op de jarenlange ervaring die men aan de Landbouwhogeschool met de indirecte afstandmeting heeft. Besproken werden ook enkele aan de L.H.S. speciaal ontworpen hulp middelen. Hierna viel aan Ir. R. Jonkers de altijd moeilijke taak ten deel om, als laatste spreker, een toekomstvisie wat betreft de indirecte afstandmeting te ontwikkelen. De spreker voorzag een ruimere toepassing van de tachymetrie, gepaard gaande met een vergaande automatisering van meting en uitwerking. Dat zich hierbij echter nog vele problemen zullen voordoen, niet alleen van technische, maar vooral ook van organisatorische en psychologische aard, is wel zeker. Nadat een door de sprekers gevormd forum nog enkele vragen had be antwoord, werd het congres gesloten door de voorzitter. Al met al, een congres dat zeker geslaagd mag heten. Niet alleen in kwan titatieve zineen groot aantal deelnemers, maar ook in kwalitatieve zinin de loop van één dag werd een duidelijk overzicht gegeven van de mogelijkheden die de indirecte afstandmeting biedt. Ir. P. A. Roos naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden (Vervolg van bh. 317) 528.74: 528.44 Fotogrammetrie, hadaster Blachut, T. J.: Use of Photogrammetry in the Legal Survey Project at Alnwick. Can. Surv., Ottawa 14 (1959) 8. Proefmeting om de toepassingsmogelijkheden van de fotogrammetrie na te gaan bij opmetingen door de overheid. De auteur, die met de oplossing van dit probleem door middel van fotogrammetrie was belast, beschrijft gedetailleerd alle fasen in het werk en geeft een kostenoverzicht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 53