432 Hij wijst erop dat, hoewel de kosten van deze speciale fotogrammetrische methode hoger waren dan die van de traditionele meting, gelijktijdig waarde volle bijkomende informaties werden verkregen. Hij geeft belangrijke tips voor fotogrammetische opmetingen. 528.46: 711.163 Meetwerkzaamheden bij ruilverkavelingen 681.142.8-523.8 Elektronische rekenmachine La mécanographie appliquée aux travaux administratifs du remem- brement. Géomètre, Paris (1962) 1, blz. 71-80, 7 tab. Arbeidsfasen in de ruilverkaveling met IBM- en BULL-machines. Methode IBMHet up to date houden van de kaarten. Codering. Perceel- kaarten, eigendomskaarten, gebruikskaarten, enz. Methode BULL: Het kaartbestand. V erwerkingsfasen 528.735.2 Hothmer, Jürgen: Instrumentelle und methodische Fragen der analytischen Photo- grammetrie. Z. Vermess.-Wes., Stuttgart 87 (1962) 7, blz. 233-245, 2 fig, 1 tab., 23 litt. Analytische fotogrammetrie wordt gedefinieerd door de vergaande anajyse en door de digitale behandeling van de uitwerking. Voor de praktijk van de analytische fotogrammetrie is het verschil tussen geregistreerde microns enerzijds en in werkelijkheid gemeten microns anderzijds van belang: de ter beschikking staande stereocomparatoren worden in dit verband bespro ken. De mogelijkheden van de automatisering en van het analytische uitwerkingsinstrument van Helava worden tegen elkaar afgewogen. De eisen en de methodiek voor toepassing van de analytische fotogrammetrie met een zo groot mogelijk rendement worden behandeld aan de hand van 17 foutenbronnen van de foto en de uitwerking. De tot dusverre bereikte resultaten benevens de gebruikte tijd worden medegedeeld. De keuze van punten bij luchttriangulaties wordt besproken, terwijl de eenduidige voordelen van kunstmatige punten worden vastgesteld. Er blijkt dat de analytische fotogrammetrie onder bepaalde voorwaarden resultaten kan opleveren met een grotere nauwkeurigheid dan die welke bij de analoge uitwerkingsmethoden kunnen worden behaald. 528.77: 626.86 Interpretatieontwatering Sternberg, Irwin Drainage Studies from Aerial Surveys. Photogramm. Engng., Washington 27 (1961) 4, blz. 638-644, 3 fig. De stereoscopische bestudering van luchtfoto's is een bruikbare drie dimensionale hulpmethode om drainagegebieden met succes, en met een voor de wegenbouw voldoende nauwkeurigheid te kunnen bepalen. Het gebruik van luchtfoto's op grote schaal voor de vaststelling van de ligging van drainagekanalen voor het verzamelen en het afvoeren van oppervlakte water. Beschrijving van beproefde methoden voor diegenen die in de praktijk werken en die slechts over een beperkte kennis van de fotogrammetrische methoden en instrumenten beschikken. Voorbeelden om de te verwachten nauwkeurigheid duidelijk te maken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 54