8 benaderen uit een nationaal of provinciaal gezichtspunt, maar men kan het ook aanvatten vanuit de gemeentelijke ontwikkelingen. Anders gezegd: het koninkrijk is meer dan de som van noo ge meenten, maar ons land bestaat nu eenmaal uit deze noo gemeenten, waarin werkgelegenheid, belastingen, enz., enz. zijn geconcentreerd. Wanneer in het havengebied van Rotterdam per jaar 100 miljoen ton goederen worden omgezet en hiervan bijv. f i.per ton aan „rechten" of „belastingen" wordt geheven, betekent dit voor het Rijk honderd miljoen gulden aan inkomsten. Belangrijker is echter het geven en scheppen van nieuwe werkgelegenheid in de toekomst voor de groeiende bevolking van Nederland. Nederland zelf groeit niet, afgezien van de inpolderingen, dus de nieuwe werkgelegenheid voor de nieuwe werkers kan slechts in groeiende gemeenten worden opgevangen. Rotterdam is in 100 jaar gegroeid van een stad met 100000 in woners tot een gewest met 730000 inwoners, dank zij de unieke ligging aan vaar-, spoor- en landwegen in West-Europa. Dit groei proces is niet alleen beperkt tot de gemeente Rotterdam, maar heeft zich over 28 andere gemeenten uitgestrekt, zodat het vraag stuk van de ruimtelijke ontwikkeling is gekoppeld met het vraagstuk van de bestuurlijke vorm bij de leiding van deze ontwikkeling. De snelle ontwikkeling van de petro-chemische industrie in het bij zonder en van het scheepvaart- en handelsverkeer in het algemeen na de oorlog is een bewijs van de positie van ons land en van het Nieuwe Waterweg-gebied in het bijzonder in het nieuwe Europa. Deze snelle ontwikkeling van werkgebieden nu roept vraagstukken op voor wat betreft het wonen van de werkers, het verkeer te water, per rail en over de weg en ten slotte de verwerking van al deze elementen tot een geheel waarin het nog goed wonen, verkeren en ontspannen is. De orde van grootte van de ontwikkeling stelt op zichzelf andere eisen aan de vormgeving. Dit komt bijv. tot uiting door een streven naar een grotere concentratie, wat weer een „schaalvergroting" met zich meebrengt. Niet alleen wordt er hoger gebouwd, maar ook in grotere eenheden. Dit heeft nu al zijn stempel gedrukt op de nieuwe binnenstad, maar zal nog verder doorwerken in de gehele agglo meratie. Grotere belangenconcentraties brengen grotere verkeers- concentraties met zich mee, zowel wat het rijdend als stilstaand verkeer betreft. Het dagelijkse woon-werkverkeer neemt steeds meer toe, terwijl de onbelemmerde bereikbaarheid van de werk gebieden en de handelsterreinen een eerste vereiste is voor de be staansmogelijkheid van deze gebieden. Het verkeersvraagstuk vraagt niet alleen een wegverkeersoplossing, hoe goed deze op zich zelf ook moet zijn, maar een oplossing van het vervoersvraagstuk in zijn geheel, zowel vervoer van mensen als van goederen. Een goede oplossing is alleen te verkrijgen door een integratie van het gehele complex van vervoersvragen, dus zowel van openbaar als van particulier vervoer. Het aanleggen van de metro moet tegen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 10