13 Op deze wijze bleef voor de vaste overspanning zodoende een lengte van 287 meter over, dat is 43 meter meer dan de tot dusver grootste brug in Nijmegen. Uit deze maat volgt weer dat het een stalen brug moest worden. Nu is het heel eenvoudig het verhaal even eentonig te maken als dat van Saïdjah en Adinda: er zijn vakwerkbruggen, hangbruggen en boogbruggen; in elk van deze typen zijn varianten mogelijk; de rijvloer kan van staal of van beton zijn. De keuze daartussen is meer technisch dan planologisch. Kortom: het is een boogbrug geworden met stalen rijvloer en schuin geplaatste hangers. De brug kan niet worden gemonteerd zonder hulppijlers; het aantal daarvan is tot twee beperkt gebleven, die na de montage weer worden opgeruimd. In verband met deze obstakels moest de aanmaakplaats wel tijdelijk worden opgeheven. Bij een doorvaarthoogte van 24 a 25 meter komt de verkeersweg op 28 a 29 meter hoogte te liggen, de opritten krijgen derhalve een overeenkomstige hoogte. Door de slechte grondgesteldheid kunnen die niet als aarden dam worden gemaakt. Over 450 meter ter weers zijden van de stalen brug worden ze dus uitgevoerd als viaduct. Hiervoor is (refererend aan Saïdjah) de keus gevallen op een beton constructie met negen overspanningen van 50 meter lengte, elk bestaande uit een samenstel van geprefabriceerde voorgespannen betonliggers, ook al weer de grootste die tot dusver in Nederland zijn gemaakt. Het gewicht is rond 150 ton. Daarmede ligt het gehele project feitelijk vast, en begint de taak van de technicus (die overigens hier en daar al om de hoek gluurde) om het project te materialiseren in staal en beton. Dit betekent niet dat de plannenmakers het toneel reeds geheel hebben verlaten en de technicus nu volkomen vrij zijn gang kan gaan: hij heeft behalve met de planologische overwegingen, die zijn eigen opdracht bepaalden, ook nog te maken met de conse quenties van de uitvoering van andere plannen voor zijn werk. Zo heeft hij rekening te houden met het Deltaplan. In het kader van dit grote plan moeten de waterkeringen van Schieland en de Dijk ring IJsselmonde worden verhoogd en verzwaard; beide kruisen het brugtracé. Met het oog op stadsuitbreiding wordt de lage Kralingse Polder volgespoten met baggerspecie van 1 mN.A.P. tot ca. 4 m+N.A.P., een maatregel die de veiligheid van de toekomstige bewoners achter Schielands Hoge Zeedijk zeer vergroot. De aanleg van de aansluitende wegen gaat eveneens gepaard met omvangrijke grondwerken. Al deze werken op slappe grond bete kenen grondmechanische en funderingsproblemen voor de brug- bouwer. De gebruikelijke paalfunderingen moesten dan ook wijken voor massieve constructies van grote stabiliteit tegen gronddruk. Toegepast zijn zeer grote betonputtenin ons land in die afmetingen zeker een novum. Ze werden boven op de grond, respectievelijk op de rivierbodem gebouwd. Door uitgraven zakten ze door hun

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 15