20 taak zelfs voornamelijk op de kostendeskundigheid. Hij spreekt dan ook van cost-planning en cost-control, daarmee wijzend op zijn taak om de kosten van het ontwerp in alle stadia van het bouw proces (ontwerp én uitvoering) te beheersen. Zijn oorspronkelijke werk: het maken van de bills of quantities, ziet hij daarom nog slechts als een middel bij zijn taak als cost-controller". In onze Nederlandse omstandigheden zal men de Engelse methode niet zonder meer kunnen overnemen. Men zou dan namelijk ook de bezwaren, die er aan het systeem kleven en die in hoofdzaak tot uiting komen in een zéér grote detaillering van de bills of quantities, erven. Beter is het, uitgaande van de Nederlandse gewoonten en behoeften ten aanzien van de nauwkeurigheid van bouwkundige begrotingen, een eigen standaard-methode van meten" op te zetten. Daarbij kan men er dan tevens rekening mee houden, dat die metho de ook reeds in het ontwerpstadium een belangrijk hulpmiddel voor de ontwerper moet kunnen opleveren, namelijk snelle infor matie ten aanzien van de kosten van alternatieve oplossingen. Misschien liggen er in dat vlak ook mogelijkheden voor de ont wikkeling van de geodeet die betrokken is bij grondbeheer en ont wikkelingsprojecten. Het samenwerken in die zin met stedebouw kundigen tijdens het ontwerpen van nieuwe stadswijken, zou ongetwijfeld zéér nuttig kunnen zijn. De stedebouwkundig ont werper, die kan terugvallen op een deskundige, die hem snel en objectief (volgens standaardmethoden) weet te informeren over de consequenties van zijn ontwerpen in het prille stadium, met be trekking tot de kosten. De stedebouwkundige zélf is veelal qua mentaliteit weinig geschikt om steeds tijdig aan de kostenkant van zijn „schepping" te denken. Op zichzelf is dat waarschijnlijk zéér gelukkig, mits de opdrachtgever (eventueel de gemeenschap) er niet de dupe van wordt, doordat ontwerpen (te) duur worden. In de Nederlandse bouwnijverheid wordt momenteel serieus ge zocht naar een ontwikkeling op eigen wijze van de ideeën van cost-planning" en cost-control" bij bouwkundige ontwerpen. Er is een studiecommissie in het leven geroepen door de Stichting Bouwresearch, die dit onderwerp als opdracht kreeg. Is er nu ook op landmeetkundig terrein een soortgelijke ontwikkeling mogelijk als in de bouwnijverheid in Engeland en in Nederland) Beknopt verslag van de internationale zomercursus dynamica van raketten en kunstmanen gehouden te Cambridge (Engeland), Gonville and Cajus College Van 14-27 juni 1963 werd in Cambridge een zomercursus georga niseerd door Dr. G. V. Groves van London LTniversity College, gesteund door de N.A.T.O. Er waren 49 deelnemers uit 12 landen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 22