Uit de ervaring opgedaan in vijftien jaar van proefnemingen met raketten en vijf jaar met kunstmanen zijn nieuwe gebieden van studie ontstaan, o.a. de ruimte- en astrodynamica, ieder met verscheidene takken van specialisatie en een eigen nieuwe termi nologie. Het doel van deze cursus was een samenvatting van deze ervaringen te geven, de terminologie algemeen verstaanbaar te maken, als ook om bekendheid te geven aan de omvang en de hoe danigheid van de activiteiten op dit gebied buiten de Verenigde Staten en Rusland. Zo zijn in Europa actief: De behandelde onderwerpen waren uiteraard zeer uiteenlopend. Voor de geodeet waren van direct belang de lezingen over „Two and many body problems" in de theoretische mechanica, behan deld door Professor E. Stiefel van de E.T.H. Zürich; „Satellite tracking and orbit determination" door Dr. Giese van Tubingen; „Gravitational and other perturbations of a satellite orbit" en „Geophysical results from satellite orbits", door W. M. Kaula en Dr. King-Hele, respectievelijk van het Goddard Flight Centre 21 1) De ELDO European Launcher Development Organisation voor de ontwikkeling van raketten. Hieraan nemen deel België, Frankrijk, Groot Brittannië, Italië, Nederland en Australië. De werkzaamheden nodig om een satelliet in een baan rond de aarde te brengen voor het wetenschappelijk ruimte onderzoek zijn als volgt verdeeld Groot Brittanniëde eerste trap van de lanceringsraket de „Blue Streak"; Frankrijk: de tweede trap; Duitslandde derde trap Italië: de satelliet; België: de richtings- en oriënteringsapparatuur van de raket Nederland: de meetapparatuur; Australië: de startbaan in Woomera bij Adelaide, waar de lancering zal plaatshebben. De satelliet zal 900 kg wegen en op 550 km hoogte de aarde omcirkelen. 2) de ESRO European Space Research Organisation voor algemeen speurwerk. De deelnemende landen zijn Frankrijk, Groot Brittannië, Nederland, Italië, Zweden, Noorwegen. In de loop van de volgende acht jaren zullen ongeveer 400 raketten en 20 kleine satellieten worden afgevuurd voor het onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer en enige grotere satellieten voor astronomische metingen. De lanceerplaats die te Kiruna (Zweden) wordt ingericht, zal in 1966 klaar zijn. Deze organisatie is voorbereid door het Comité préparatoire Européenne de Recherche Spatiale (COPERS). Als nevenorganisaties om dit programma uit te voeren zijn opgericht: 3) de ESTEC European Space Technical Centre in Delft 4) de ESLAB European Space Laboratories in Italië 5) de ESDAC European Space Data Analysis Centre in Darmstadt. Tenslotte is er een „Eurospace" organisatie die is opgezet door de geza menlijke Europese industrieën, om het gebruik van kunstmanen te bestu deren voor industriële doeleinden bijv. satellieten voor telecommunicatie, navigatie enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 23