Een bezoek aan enige geodetische instellingen in oostelijk Amerika 22 NASA (U.S.) en de Royal Aircraft Establishment, Farnborough (Eng.)de Nautical Almanac en andere stercatalogi en tevens de toekomstige Space Almanac, door Dr. Wilkins van de Royal Greenwich Observatory. Ofschoon andere voordrachten o.a. over de Aërodynamica, stabilisatie van kunstmanen, atmosferische perturbaties van de baan van een kunstmaan, niet direct verband hielden met de geodesie, waren ze toch zeer de moeite van het bijwonen waard, om kennis te maken met de algemene sfeer waarin deze nieuwe tak van wetenschap uitgroeit. De behandelde stof zal binnenkort in boekvorm verschijnen bij de Noord-Hollandsche Uitgevers Maatschappij, Amsterdam. Dr. ir. P. Richardus Op een rondreis in het najaar 1963 door het oostelijk deel van Canada en de Verenigde Staten werd een bezoek gebracht aan enige belangrijke geodetische instellingen. Dit waren in Ottawa: The Federal Department of Mines and Technical Surveys (waaronder o.a. ressorteren The Geodetic Survey of Canada, The Topographic Survey, en de Dominion Observatories), en de Photogrammetric Branch of National Research Council's Division of Applied Physics. In Washington waren dit de U.S. Coast and Geodetic Survey (in het bijzonder de geodetische afdelingen en het instrumentarium voor het waarnemen van satellieten op de Aberdeen Proving Grounds) en de Naval Observatory. De Geodetic Survey van Canada is in verband met de uitgestrekt heid van het land in hoge mate ingesteld op het gebruik van elek tronische meetapparatuur. Naast gebieden die volgens de klassieke methode zijn getrianguleerd, zijn er grote gebieden waar de tri- lateratie (radar, afstandmeters) is toegepast voor het verschaffen van de meetkundige grondslag. Er is een uitgebreide elektronische dienst opgebouwd voor het onderhoud en het regelmatig ijken van de nodige instrumenten (waaronder een groot aantal tellurometers en geodimeters). Zij zorgt tegelijkertijd voor de radio-communicatie- middelen van de veldploegen. Om grote afstanden en moeilijk terrein snel te kunnen overbrug gen maakt men gebruik van kleine vliegtuigen en helicopters die dikwijls tot de standaarduitrusting van de meetploegen behoren. Het Departement heeft ook een rekenautomaat ter beschikking; voor talrijke berekeningen zijn standaardprogramma's ontworpen. De topographical Survey zorgt voor de kaartering op kleine schaal nl. 1250 000 voor het gehele land en tevens op schaal 150 000 voor de meer belangrijke gebieden. Er worden vrijwel alleen foto- grammetrische methoden toegepast. Hiervoor is een groot aantal uitwerkingsinstrumenten in bedrijf. De zwaartekrachtsmetingen ressorteren onder het Dominion Observatory Ottawa. Er wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 24