een aantal gravimeters van verschillend type gebruikt, waaronder een onderwaterinstrument, waarmee tot op diepten van ongeveer 300 meter kan worden gemeten. Deze gravimeter is gebruikt voor waarnemingen in de Hudson Baai. Het observatorium is verant woordelijk voor het net van eerste orde van zwaartekrachtstations en voor de verdichting ervan. Lijnen van gelijke (Bouguer) anoma lieën worden gekaarteerd op kaarten op schaal 1 500 000. Ook op het gebied van research houdt het observatorium zich bezig. Er zijn o.a. bepalingen gedaan van de absolute versnelling van de zwaartekracht met behulp van „vrije val" proeven. Men heeft een „vibrating string" gravimeter gebouwd, die geheel uit kwarts bestaat. De Photogrammetric Branch van de Physical Division van de National Research Council is een zuiver speurwerk-instituut. Behalve met theoretische (mathematische) onderzoekingen houdt zij zich bezig met het ontwerpen en construeren van prototypen van nieuwe instrumenten. Zo zijn in de laatste jaren de zg. Heieva analytical plotter en de monocomparator ontstaan. De universitaire opleiding van landmeters en geodeten vormt in Canada een urgent probleem. Er is slechts één universiteit (in New Brunswick) die een speciale leergang heeft voor landmeten. Op verzoek werd een lezing gehouden over de situatie in Australië, waar thans in iedere staat een universiteit is die de opleiding tot Bachelor of Surveying behartigt. Het was onmogelijk om de United States Coast and Geodetic Survey in de korte tijd die beschikbaar was, in zijn geheel te leren kennen. Bepaalde afdelingen en instrumenten werden bezocht of demonstraties van speciale werkmethoden, naar aanleiding van per soonlijke discussies met leden van de wetenschappelijke staf. Het rooster van deze reeks van interviews werd opgesteld in overleg met het hoofd van de afdeling „International Technical Coopera tion Staff". Op deze manier werden vele aspecten van de geodesie en ook weer het probleem van de opleiding van geodeten besproken. Zonder aan de belangrijkheid van de klassieke aspecten op geo detisch gebied af te doen, zal binnen het kader van dit verslag, iets grotere aandacht worden besteed aan de zeer unieke sectie van de Geodetic Survey die zich bezighoudt met de satellietengeodesie en wel voornamelijk met de plaatsbepaling. Gedurende de laatste jaren is de plaatsbepaling op aarde met behulp van kunstmatige aard-satellieten of „kunstmanen" een zeer actueel onderwerp in de geodesie. Men heeft verschillende methoden voorgesteld, waarvan de nauwkeurigheid uiteraard aangepast is aan het doel waarvoor de plaatsbepaling dient. De snelste maar minst nauwkeurige methoden maken gebruik van radiomiddelen. Zij kunnen onder alle omstandigheden resultaten leveren onafhankelijk van tijd en weer. Eist men echter de grootst mogelijke precisie, dan moet men van optische systemen gebruik maken. Ook hier zijn weer verschillende oplossingen mogelijk, die 23

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 25