De Herverkaveling Schouwen-Duiveland voltooid 25 meren op een ponsband. Voorlopige experimenten met drie camera's, die onderling een gelijkzijdige driehoek vormden met zijden van 25 meter, hebben goede resultaten afgeworpen. De coördinaten van de standplaatsen (één hoekpunt als foutloos aangenomen) hadden een „geodetische nauwkeurigheid". Thans is men bezig een driehoek te bepalen MississippiAber deenMinnesota. Als dit experiment gelukt, zal men de triangulatie van de Verenigde Staten uitbreiden naar de „omliggende" eilanden: Porto Rico en de Bermudas. Men heeft reeds plannen uitgewerkt voor een wereldtriangulatie. De meeste waarnemingen zijn verricht op de satelliet Echo I. Men verwacht echter een satelliet van het zelfde type nodig te hebben op een grotere hoogte. De Naval Observatory heeft een camera op een permanent waar nemingsstation voor het bepalen van satellietenbanen. Verder is de mocdcrklok (een atoomklok) opgesteld, die de stan- daardtijd bepaalt in de Verenigde Staten. Het observatorium regelt ook de uitzending van tijdseinen van de radiostations van de marine, evenals van de navigatiesatelliet „Transit" en het navi gatiesysteem Loran-C. Dr. ir. P. Richardus Het was 23 december j.l. een gelukkige dag voor de Herverkave lingscommissie Zeeland, te meer als men zich nog herinnert dat de toenmalige minister-president, Dr. Drees, er in zijn radiotoespraak direct na de stormramp, nu al weer elf jaar geleden, gerede twijfel aan liet bestaan of speciaal Schouwen-Duiveland wel ooit op de golven zou zijn terug te veroveren. Een gelukkige dag bovendien voor alle bewoners van het eiland en voor diegenen die aan de reconstructie van het 20 600 ha grote plattelandsgebied hebben mogen medewerken. Op genoemde datum passeerde voor notaris Van der Hoeven te Renesse de akte van toedeling, een lijvig boekwerk, op ruim 600 bladzijden bevattende de beschrijving van alle zakelijke rechten die op de 7500 kavels in het herverkavelingsgebied bestaan: in totaal zijn er ca. 3500 eigendoms- en 1600 pachtverhoudingen, terwijl ook nog de belangen van ca. 1400 hypotheekhouders moesten worden veilig gesteld. De akte werd namens de belanghebbenden getekend door de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zeeland, Mr. A. J. van der Weel en de rechter-commissaris, Mr. B. S. Sieperda. Als getuigen traden op de hoofdingenieur van de Cultuurtechnische dienst, B. J. Franke, en het hoofd van het bureau van de ruil- verkavelingsdienst te Zierikzee, Ir. W. J. J. van Lent. In de namiddag vond in aanwezigheid van een groot aantal genodigden een bijeenkomst plaats in de Concertzaal te Zierikzee, waar eerst het woord werd gevoerd door Mr. A. J. van der Weel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 27