29 alle voordelen van papier, de toekomst aan de plastics is. Hoewel ook in Engeland voor de kaarten op grote schaal, bijv. de one inch-a-mile kaart, nog met de klassieke tekenmethoden wordt ge werkt, worden de mogelijkheden van het graveren tot in elk onder deel beproefd. Bij een bezoek aan de Ordnance Survey te South ampton werden ons o.a. zeer handige instrumentjes getoond, ver vaardigd om uit de graveertechniek het meeste te halen. Voor het onderwerp kadastrale metingen was een halve dag uit getrokken. Het was opmerkelijk te horen, welke grote verschillen er bestaan in de moeilijkheden, waarmee men in de delen van het Gemenebest te maken heeft. In Kenya bijv. ziet men een conflict situatie tussen techniek en politiek. Men wil daar tienduizenden families in een bepaalde landstreek het boerenbedrijf laten uit oefenen. De afbakening van de grenzen geschiedt door middel van geplante heggen. Afbakening en kadastrale meting zijn niet in één hand en vinden niet vlak na elkaar plaats. Het komt soms voor, dat de bevolking, opgezweept door hun eigen raadgevers, de na maandenlange voorbereiding gereedgekomen signalisering voor foto- grammetrische opneming in één nacht teniet doet. De opleiding en recrutering van hoger landmeetkundig personeel is een punt dat aanleiding gaf tot het uiten van verscheidene wensen. De afwisselende perioden van studie in Engeland en praktijk elders werden niet doelmatig geacht, waarbij enkele andere mogelijkheden werden besproken. Prof. Schermerhorn brak in zijn bijdrage „Problems about education and training of aerial Survey staff from overseas" een lans voor samenwerking door meerdere universiteiten om te komen tot één opleidingsinstituut, als enige mogelijkheid om op peil te blijven met de ontwikkeling en om voldoende geschoold personeel op te kunnen leiden. De hoge kosten van het instrumentarium spelen hier ook een belangrijke rol. Bij het onderwerp speciale kaarten werden enkele nationale atlassen getoond en besproken. De Atlas of England, een buiten gewoon mooi werk, waarin allerlei aspecten van leven en werken in Groot Brittannië tot uiting komen, is gereed en binnenkort ver krijgbaar. De Director of Lands and Surveys of Uganda toonde ook de onlangs gereedgekomen atlas van dat land. Hoewel minder imposant van opzet dwong dit werk uit het hart van Afrika toch aller bewondering af, vooral toen bekend werd dat deze atlas in negen maanden was gereed gekomen. In het kader van de toekomstverwachtingen boeiden vooral de voordrachten van Admiraal Karo, hoofd van de Coast and Geo detic Survey, en Mr. Williams, hoofd van de U.S. Air Force Research Laboratories. Admiraal Karo kondigde aan, dat zijn dienst de precisie van de geodetische operaties in de eerste tien jaar ten minste vijfmaal denkt te verhogen door gebruikmaking van nieuwe vindingen, vooral op elektronisch gebied. De heer Williams toonde een interessante film, waarin men de voorbereidingen en de lancering van de voor de geodesie vervaardigde satelliet geheel kon

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 31