39 De voorzitter stelt vervolgens aan de orde de ontwerpen voor Statuten en Huishoudelijk Reglement, waarin naar aanleiding van de opmerkingen die op de afdelingsvergaderingen zijn gemaakt, een aantal wijzigingen moet worden aangebracht en wel in de Statuten in art. 8 gekozen wijzigen in „benoemd"; in art. 10 „schriftelijke bevestiging" wijzigen in „schriftelijk bericht van toelating"in art. 22 tussen „twee" en „leden" tussenvoegen „andere"; in art. 27 voor het woord „sectie" tussenvoegen „rechtsopvolger van de". In het Huishoudelijk Reglement in art. 37 voor het woord „sectie" tussenvoegen „rechtsopvolger van de". Van de Afdeling Breda is bericht ontvangen dat deze Afdeling instemt met de fusie en zich unaniem achter de ontworpen statuten en huishoudelijk reglement stelt. Van de Afdeling Groningen-Friesland-Drenthe is bericht ontvangen dat in de Afdelingsvergadering over deze ontwerpen is gestemd. Uitgebracht werden 11 stemmen vóór, 1 stem tegen en 1 stem blanco. Enkele wijzigingen van redactionele aard worden in de brief voorgesteld. De voorzitter overhandigt deze brief aan de voorzitter van de werkgroep met het verzoek de wijzigingen te willen bestuderen. In de hedenmorgen overhandigde brief van de heer Heines maakt deze op taalkundige argu menten bezwaar tegen het woord „Instituut". Ook deze brief wordt aan de voorzitter van de werkgroep overhandigd. Na deze inleiding stelt de voorzitter de vergadering in de gelegenheid over de fusie en over alles wat daarmee samenhangt te discussiëren, echter met het verzoek om niet in herhaling te vervallen. Prof. ir. G. F. Witt deelt mede geen poging te zullen doen de fusie tegen te houden. Spreker gelooft dat de fusie toch wel doorgang zal vinden. De Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde ziet dit anders dan een buitenstaander. Deze vereniging blijft bestaan. Er is zelfs geen statuten wijziging nodig. Organisatorisch is fusie dus voor K. en L. niet van belang. Het standpunt van K. en L. is, dat men de andere vereniging wel een genoe gen wil doen. De nadruk ligt op de vorm waarin de fusie wordt gegoten. Juist het federatieve verband werd, als moeilijk te hanteren, als bezwaar aangevoerd. Thans komt er weer een federatie en geen echte vereniging. Een bezwaar is dat de leden van K. en L. automatisch lid worden van de nieuwe vereniging. De gedachte organisatie is naar de mening van spreker met gelukkig, want zij bestaat uit één levende en uit twee dode verenigingen. De levensvatbaarheid van de secties b en c is nog minder, dan de levens vatbaarheid van de Vereniging voor Civiel-landmeters en Geodetisch ingenieurs nu. De vereniging voor Fotogrammetrie is er bewust uitge werkt, hetgeen de bedoeling was. In zoverrre is de opzet geslaagd. Een ander bezwaar is dat de sectiebesturen niet uit het verenigingsbestuur worden gekozen. Bij verschil van mening zullen er vreemde situaties ont staan. Zelfs nu al komt er, binnen de N.L.F., kritiek op de verkeerde bericht geving van de afgevaardigden voor. De gekozen vorm is eigenaardig. De gewenste veranderingen hadden ook binnen de N.L.F. tot stand kunnen komen. Daar is geen nieuwe vereniging voor nodig. Het doel was echter de Vereniging voor Fotogrammetrie er uit te werken, omdat daarin niet-aca- demici voorkomen, die aansluiting bij het KIVI in de weg staan. De maatschappelijke binding is de basis geweest voor het NIGI. Nieuw te creëren secties hebben geen zin, omdat daarin alle maatschappelijke groepen voorkomen, tenzij die secties een wetenschappelijke strekking zouden hebben, hetgeen een hinken op twee gedachten inhoudt. Overigens komen er veel meer bestuursleden. Het N.L.F.-bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de verenigingen, plus drie wilde lieden. Nu komt er een extra bestuur bij. Als persoonlijk bezwaar voert Prof. Witt aan dat hij zelfs geen buitengewoon lid van de Vereniging voor K. en L. meer zal kunnen zijn. Op deze manier wordt het wel heel moeilijk om te bereiken dat in onderwijskringen belangstelling voor het kadaster zal worden verkregen. Spreker wil niet op de details ingaan. Het gaat om het principe. Ook in de toekomst moet er worden samengewerkt. Ook dan zal het werk door een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 41