40 betrekkelijk klein aantal mensen moeten worden gedaan. Het is nog niet duidelijk wat de toekomst zal brengen maar of het beter zal worden betwij felt spreker sterk. Spreker vindt art. 13 buitengewoon onaangenaam en vraagt zich af of het nu werkelijk nodig is om een bepaling op te nemen dat de voorzitter het recht heeft hen, die meer dan tweemaal over het zelfde onderwerp wensen te spreken, het woord te ontnemen. Dit is dictatoriaal, en derhalve kan deze zinsnede beter verdwijnen. In art. 37 wordt gesteld dat het recht om een orgaan uit te geven vervalt. Beter is om te stellen dat K. en L. dit recht terugkrijgt. Spreker kan het geheel niet toejuichen, maar als het dan toch moet, dan in elk geval zonder secties. Nu is het weer een federatie, zij het in een iets andere vorm. De in bespreking zijnde ontwerpen vertonen weinig verschil met de statuten van de N.L.F. Beter ware een echte vereniging met desnoods wetenschappelijke secties. Daarnaast is er plaats voor K. en L. als vakvereniging, zo nodig met de verplichting lid te zijn van de nieuwe vereniging. De voorzitter antwoordt dat de Vereniging voor Fotogrammetrie, onaf hankelijk van de eventuele fusie, zal blijven bestaan. Wel is deze vereniging bereid samen te werken, zoals ook nu het geval is. Prof. Witt stelt dat de Vereniging voor Fotogrammetrie er bewust is uitgewerkt. Daar is geen sprake van. Iets anders is, dat bij de fusie bewust is gestreefd naar een vereniging van academici. Derhalve kan de Vereniging voor Fotogrammetrie bij de fusie niet meespelen. Het aantal in het ontwerp genoemde secties is niet uitputtend. Terecht heeft de werkgroep de mogelijkheid van andere secties opengelaten met het oog op de ontwikkeling van ons vak. Zo is bijvoorbeeld een sectie van foto- grammeters mogelijk. De voorzitter heeft het aantal bestuursleden niet nageteld. Hij deelt de vrees van Prof. Witt niet, aangezien het NIGI-bestuur in elk geval kleiner zal zijn dan het huidige hoofdbestuur van de N.L.F. Prof. Witt vindt het zo jammer dat hij geen buitengewoon lid van K. en L. meer kan zijn en, dien ten gevolge, niet meer kan meepraten over specifiek kadastrale aangelegenheden. De opzet is nu juist om de vakverenigings aangelegenheden in de sectie te behandelen, alle andere vraagstukken in het NIGI zelf. Zo zullen de kadastrale vraagstukken van algemene aard zeker in het NIGI aan de orde komen waar Prof. Witt die naar de voorzitter hoopt lid van het NIGI zal willen zijn aan de discussies zal kunnen deelnemen. Het bezwaar van Prof. Witt tegen art. 13 deelt de voorzitter niet. Deze bepaling is letterlijk overgenomen van K. en L., waar zij al 79 jaren in het huishoudelijk reglement voorkomt, zonder ooit aanleiding tot enige moeilijk heid te zijn geweest. De voorzitter wil echter de nadruk leggen op het principiële verschil. De N.L.F. is een zeer heterogeen geheel. Zij kan zich dan ook niet beschouwen als een organisatie op academisch niveau, vooral niet door de deelname van de Vereniging voor Fotogrammetrie. Bij de N.L.F. hebben de deelnemende verenigingen verschillende doel stellingen waarvan zij weer verschillend delegeren aan de N.L.F. En soms zelfs bijna niets delegeren, zoals bij de Vereniging voor Fotogrammetrie, die met een eigen congres, een eigen tijdschrift en eigen internationale contacten zoveel mogelijk alles in eigen hand houdt. De hoofdbestuursleden van de N.L.F. zijn mandatarissen van hun eigen vereniging. Vaak is ruggespraak nodig, hetgeen niet bevorderlijk is voor een vlotte gang van zaken. De afstand tussen het bestuur en de leden is te groot. Bijna alles bereikt het bestuur uit de tweede hand, hetgeen een verzwakkend effect heeft. Kortom, een federatieve vorm is allesbehalve ideaal. 25 Jaar geleden kon het blijkbaar niet anders. Als er echter een betere, meer directe vorm mogelijk is, verdient deze de voorkeur. De federatieve vorm is uit de tijd. Zij sluit niet meer aan bij de ontwikkeling van het vak, de verande-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 42