VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie Ons land op weg naar het jaar 2000 Mr. J. Vink wijst eerst op de lijn van de voordrachten van dit congres, namelijk nationaal-regionaal-lokaal-facet-uitvoeringsplan, dus afdalend van groot naar klein, opklimmend van het globale naar het concrete, van de sfeer van het denken naar de sfeer van het doen. Men verwacht van de spreker een beeld over ons land en wel een beeld over ons land in het perspectief van het jaar 2000. Hij vraagt zich af of Nederland nog wel een „land" is en indien dat nog het geval is, of dit Nederland dan nog een „land" zal blijven. In Euro pees verband gezien is Nederland thans reeds een „streek" of misschien beter: een onderdeel van een Europees „metropolitaan" gebied. In elk geval zal de weg naar het jaar 2000 een steeds duidelijker aftekening worden van onze Europese functie, een weg naar een steeds sterker relatie met de ontwikkeling van Europa. Spreker zal geen beeld trachten te schetsen van Nederland in het jaar 2000; dit acht hij nauwelijks mogelijk door de bijzonder dynamische tijd waarin wij leven en door het feit dat wij in een vrije maatschappij leven en wij hopen dat te blijven doen. De ontwikkeling kan hier door dus niet van overheidswege worden gedicteerd en moet daar door een gezonde economische grondslag hebben. Daarbij komt dat het gaat om de menselijke samenleving en daarin gaat het weer om de mens. Wat zal de mens bijvoorbeeld van de samenleving vragen in het jaar 2000? Onzekerheden zijn inherent aan alle ruimtelijke planning, door de eeuwen heen. Toch zijn ze nu wel bijzonder klemmend. Spreker wijst in dit verband op het overrompelende tempo van de verande ringen op wel haast alle terreinen. Hij wijst op de enorme „schaal vergroting" die we beleven en op de moderne technische en tech nologische mogelijkheden en al datgene wat nog van de toekom stige techniek is te verwachten. Bij alle onzekerheden staat het vast, dat wij ons in Nederland zullen moeten blijven bezighouden met: a. de veiligheid ten opzichte van de zee, dus met kustversterking en kustverkorting op 3 en 4 oktober 1963 te Rotterdam Samenvatting van de voordracht van Mr. J. Vink, directeur van de Rijks dienst voor het Nationale Plan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 5