5 van een groter complex, waarvan ook het Rijn-Ruhr complex en de Belgisch-Noordfranse agglomeraties deel uitmaken. De drie genoemde polen groeien krachtig uit en heel centraal en Zuid- Nederland ligt in het spanningsveld daartussen. Volgens spreker is het te verwachten dat er een sterke bevolkings verdichting bezuiden de lijn Alkmaar-Twente zal plaats vinden en een wat minder sterke stedelijke druk benoorden deze lijn. Spreker acht dit een groot voordeel en hij acht het niet gewenst om ons land ook benoorden de genoemde lijn zo dicht mogelijk te verstedelijken. Spreker wijst op de noodzaak om de problemen van dit grote conglomeraat, waarbij Nederland, West-Duitsland, België en Noord Frankrijk zijn betrokken, thans reeds in internationaal verband te bezien. Hij pleit voor een doelbewuste ruimtelijke ordening op alle niveaus, internationaal, nationaal, regionaal en lokaal en acht een creatief en constructief meedenken in de sfeer van de uitvoerende diensten, van het bedrijfsleven en van de samenleving in het algemeen noodzakelijk, want het gaat tenslotte om de vormgeving van het Nederland van de toekomst, waarin ook een volk van twintig miljoen zich gelukkig moet kunnen voelen. In tijdnood gerakend bespreekt de inleider hierna nog kort de problemen rond de recreatie, het stedelijk wonen in nieuwe vormen en de rol van het verkeer en van het openbaar vervoer. Spreker eindigt met de opmerking dat wij tussen nu en het jaar 2000 ons land en onze steden radicaal kunnen verknoeien, maar dat het wellicht ook mogelijk is de wereld een weg te wijzen om een „metropolitan area" met twintig miljoen mensen goed „leef baar" te doen zijn. Een streekplan voor de omgeving van Rotterdam In zijn voordracht behandelt Ir. G. Tjalma het streekplan Voorne-Putten-Rozenburg. Voordat hij hiertoe overgaat, bespreekt hij eerst nader het begrip streekplan en de functie hiervan in onze samenleving. Allereerst wordt bezien de wetgeving op het gebied van de Ruimtelijke Ordening; deze is thans nog ondergebracht in twee wetten, nl. de oude Woningwet van igoi, die wordt vervangen door de in de Staten Generaal aangenomen „nieuwe Woningwet" en de vigerende Wet op het Nationale plan en de Streekplannen van ig^o, welke wet wordt vervangen door de nieuwe Wet op de Ruimte lijke Ordening, die ook het Staatsblad heeft bereikt, doch die nog niet in werking is getreden. In de bestaande wetgeving is de situatie als volgt. Op rijksniveau treffen we aan het nationale plan, vast te stellen door de Kroon. Dit nationale plan is echter nooit vastgesteld en alleen bij wijze van fictie in voorbereiding verklaard. Op provinciaal niveau is er het streekplan, vast te stellen door Samenvatting van de voordracht van Ir. G. Tjalma, hoofdingenieur bij de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 7