64 van de gehele studie-aandacht van vijf studiejaren beschikbaar moet worden gesteld voor het studieprogramma in de maatschappij wetenschappen. Alle aanstaande ingenieurs moeten dit verplicht volgen en, (naar ik veronderstel) in deze kennis ook geëxamineerd worden. 3.2 Verplichte vakken In bijlage III geeft de commissie de navolgende specificatie van deze verplichte studievakken en onderwerpen: a. Inleiding tot het wijsgerig denken en tot de wetenschaps beoefening. De commissie acht dit noodzakelijk opdat iedere student zich bewust wordt van de betekenis van de wetenschapsbeoefening en van de daartoe nodige denkdisciplines. Uit een aantal onder werpen kan hierbij een keuze worden gedaan t.w. de grondregels der logica (zie 2.2 en 2.3 van dit artikel, waar reeds over het nut van „zindelijk denken" is gesproken), de filosofie der exacte wetenschappen, idem der menskundige wetenschappen etc. De wijsbegeerte zal aan de vakwetenschappelijke opheldering niet voorbij kunnen gaan, maar zij is een vragen „sui generis" dus van een eigen aard, zegt Prof. Tellegen in zijn uitgebreide wijsgerige analyse van de techniek. (18) b. Inleiding tot de psychologie en sociologie. De technische student heeft een voorlichting nodig, die hem laat zien dat vele aspecten van het menszijn ook wetenschappelijk benaderd kunnen worden, zegt het verslag. De menskundige weten schappen maken hierbij gebruik van andere denkdisciplines en methoden dan de natuur- en technische wetenschappen, aldus gaat het verslag verder. Deze beide fundamentele uitspraken heeft de lezer in analoge vorm reeds kunnen vinden in 2.5 van dit artikel, bij de bespre kingen van de enquête Daniëls. Tenslotte merkt de commissie nog op dat de student de mens kundige wetenschappen in hun samenhang moet ervaren. De „overlapping", zoals de geodetisch ingenieur uit de fotogrammetrie visueel kent, komt bij deze maatschappijwetenschappen in over drachtelijke zin veelvuldig voor. In dit verband wijs ik bijv. op de moeilijke poging van Prof. ten Have om de sociale pedagogiek te omschrijven en haar plaats te bepalen (22). Duidelijke scheidslijnen tussen de leerstof, die tot de (bedrijfs) psychologie en anderzijds tot de (bedrijfs)sociologie moet worden gerekend, zijn ook moeilijk te trekken. Een belangrijke vormende waarde is gelegen in de opgave dat de technische student zijn angst en afkeer voor deze zgn. vaagheden in de inhoud en de begrippen- afbakening bij de maatschappelijke vakken, gaandeweg leert overwinnen. De sociale wetenschappen werken voorts met het begrip „experi-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 18