68 bureau of als toegevoegde landmeter meer leidinggevende werk zaamheden zijn gaan verrichten of met specialistische taken werden belast. Daarmede is ook voor deze groep ingenieurs de noodzaak gegroeid over een elementaire kennis van de in dit artikel genoemde maatschappijwetenschappen te beschikken. In het verleden werd steeds aangenomen dat dit zich kon beperken tot enige juridische en administratieve kennis van de rechten met betrekking tot de grond (zie i). De tegenwoordige geodetisch ingenieur ziet zich echter evenals zijn collega's van de andere studierichtingen in stijgende mate geconfronteerd met een deel van het uitvoerende personeelsbeleid en met een dienovereenkomstige opdracht tot bevordering van de goede menselijke verhoudingen in het bedrijf. De chef (op ieder niveau) is drager van het sociale beleid tegenover zijn mensen, formuleert Ydo 1). Deze sociale opdracht strekt zich ook uit tot de psychologie betreffende de omgang met het publiek. De oude landmeters van het kadaster beoefenden deze sociale contacten uitsluitend intuïtief. Zij genoten in hun meetdistrict vaak hetzelfde aanzien als de notarissen, namelijk dat van een ambtelijke vertrouwensman. De moderne geodetisch ingenieur zal echter elementair psychologisch en sociologisch geschoold moeten zijn om zijn taak bij grote projecten als ruilverkavelingen, tunnel bouw etc. te kunnen integreren in het geheel der niet-technische werkzaamheden 4.2 Nieuwe probleemstellingen van de geodetisch ingenieur De verzakelijking in de verhoudingen met het publiek, welke de huidige maatschappij kenmerkt, brengt voor de geodetisch inge nieurs nieuwe probleemstellingen mede. Ook opleidingsvraagstukken en beoordelingstechnieken eisen thans in sterkere mate dan voor heen de aandacht op van de geodetisch ingenieurs. Ingevolge het „Bevoegdhedenbesluit N.O." (28) zijn aan de geodetisch ingenieur tal van bevoegdheden toegekend voor het onderwijs in landmeetkundige en exacte vakken. Dit heeft er toe geleid dat meer dan voorheen geodetisch ingenieurs in een volledige of gedeeltelijke functie werkzaam zijn bij het hoger technisch of middelbaar onderwijs. Bovendien zijn bij vrijwel alle landmeet kundige diensten tegenwoordig geodetische studenten (ook buiten landse) en vele H.T.S.-praktikanten werkzaam. Dit brengt een bezinning op vraagstukken van pedagogische en psychologische aard mede. De in 1963 gehouden voordrachten en demonstraties op de studiedag van de N.L.F. bij de Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij in Arnhem en de door de Handelsvereniging Hagen belegde studiedag in Rotterdam hebben getuigd dat de automati sering voor de poorten van de landmeetkundige wereld staat. Men dient er op bedacht te zijn dat deze belangrijke technische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 22