70 4.3 Achterstand In het licht van de in dit artikel beschreven enquête Daniëls en het rapport Neher kan men bezwaarlijk volhouden dat de maatschappijvakken hoofdzakelijk van belang zijn voor de werk tuigbouwkundige en elektrotechnische studierichtingen. De leer der menselijke verhoudingen is inderdaad in de eerste plaats bestudeerd in fabrieksverhoudingen, maar dit betekent niet dat in andere werksituaties geen analoge toepassingen voor onder zoek gereed liggen die nuttige resultaten zouden kunnen afwerpen. De bouwkundige studenten te Delft kunnen dan ook sinds i960 een college in de sociologie volgen (Prof. dr. C. S. Kruijt). De Nederlandse Landmeetkundige Federatie heeft echter aan organisatorische facetten in haar congressen en studiedagen in de afgelopen jaren slechts eenmaal aandacht geschonken, met name door een inleiding (29) van Ir. Driessen van het Raadgevend bureau Berenschot. Men moet in dit opzicht van een achterstand spreken, die echter begrijpelijk is, omdat stimulansen op het gebied van deze maatschappijvakken vanuit de hogeschool tot nu toe achterwege zijn gebleven. 5 De maatschappijvakken op landmeetkundig H.T.S.-niveau 5.1 Het leerplan van de afdeling landmeetkunde H.T.S. De subcommissie landmeetkunde M.T.O., die in i960 een leerplan voor deze afdeling aan de minister aanbood, heeft aan de maatschap pijvakken een adequate plaats in het landmeetkundig onderwijs gegeven. Onder de benaming „Mens en maatschappij" dienen in het vierde studiejaar diverse onderwerpen uit de psychologie van de menselijke verhoudingen behandeld te worden. Dit heb ik als docent van de H.T.S. de laatste jaren in de praktijk uitgevoerd door gedurende één lesuur per week in deze klassen een korte inleiding te geven in de navolgende onderwerpen aspecten van de groep typen van leiderschap statusproblemen sociometrie bedrijfspsychologische onderzoekingen van Elton Mayo en Ydo; groepsdynamiek methoden van personeelsbeoordeling en selectie; werkclassificatie en meritrating introductie in het bedrijf; informatie en communicatie; overleg in het bedrijf; behandeling van grieven en klachten aspecten van leidinggeven en dienen; de democratische gedachte in het bedrijfetc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 24