71 Indien mogelijk worden toepassingen voor deze leerstof ontleend aan landmeetkundige werksituaties. Voorts worden elke 14 dagen door de leerlingen in kleine groepen zelf inleidingen op deze gebieden gehouden, met na afloop discussie. In deze discussiegroepen treedt de leraar als discussieleider op, terwijl hij tevoren aan de inleider de nodige steun heeft gegeven bij de voorbereiding van zijn voor dracht. Deze vorm van onderwijs activeert de leerlingen in sterke mate. De brochure „Discussie in school en bedrijf" (30) noemt o.a. als voordelen van deze methode: waarneming van de discussiegroep door de leraar; verhoogde intensiteit bij de leerlingen bevordering van de sociale vorming door het geleide gesprek. De leerlingen van de afdeling landmeetkunde hebben in het algemeen gedurende hun praktijkstage reeds een cursus aan een volkshogeschool gevolgd, waardoor zij voor deze vorm van „over leg" (31) in de praktijk reeds gewonnen zijn. Het programma van de afdeling landmeetkunde schrijft verder voor dat in het eerste studiejaar de schoolsituatie het aanknopings punt moet Vormen voor een inleiding van één lesuur per week in de sociale uitingsvormen van de mens, de waarde van de arbeid en soortgelijke vraagstukken. In het tweede studiejaar dient een doel bewuste voorbereiding op de werkverhoudingen in het praktijkjaar plaats te vinden. Tenslotte dienen in het vierde studiejaar ook maatschappelijke vraagstukken aan de orde te worden gesteld, ter noodzakelijke verwijding van de horizon van deze technische leerlingen, zegt het verslag (4) op blz. 29. Aangezien afgestudeerde landmeetkundige H.T.S.-ers soms hun werkzaamheden verrichten in overwegend Mohammedaanse landen, wordt één der groepsinleidingen steeds gericht op de islam en aangevuld met een excursie naar het Museum voor de tropen te Amsterdam. Ook gaat de voorkeur van sommige inleiders uit naar eenvoudige inleidingen over filosofische stelsels of denkers. Daarnaast wordt nog één lesuur in de tweede klasse besteed aan sociale wetgeving en arbeidsrecht. Aangezien deze middelbare landmeetkundigen vaak in een overheidsfunctie (kadaster, waterstaat, gemeente of provin cie) worden geplaatst, dient dit vak ook het ambtenarenrecht en de voornaamste personeelsvoorschriften van het Rijk te omvatten. Ook bij de excursies wordt aandacht geschonken aan een con frontatie met vraagstukken van menselijke verhoudingen bij de betrokken excursieobjecten. Deskundigen van de bedrijfspsycho- logische diensten van de P.T.T. en de Hoogovens hebben bijv. in de afgelopen jaren uiteenzettingen gegeven over enkele vraag stukken van personeelsbeleid voor deze leerlingen. De plaats en omvang van de maatschappijvakken in het land-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 25