Ir. T. A. Nieman, Landmeetkundige dienst Grontmij., Utrecht: Verkenning van snelliuspunten De moderne methoden van berekening maken, dat een opnieuw bezien van de verkenning in zijn verschillende aspecten nuttig is. Daar vooral bij de verkenning van de snelliuspunten een groot aantal nogal omvangrijke berekeningen gemaakt moet worden, die betrekkelijk eenvoudig op de elektronische rekenmachine zijn uit te voeren, zullen wij ons alleen tot deze eerste fase beperken. De achtergrond van iedere verkenning wordt gevormd door een tegen elkaar afwegen van de drie hoofdfactoren: nauwkeurigheid, tijdslimiet en kosten. Onder nauwkeurigheid wordt in dit verband verstaan de relatieve nauwkeurigheid tussen twee punten van een grondslag. Men zal in het algemeen trachten deze nauwkeurigheid optimaal te maken, binnen het raam van tijdslimiet en kosten. De factor tijdslimiet gaat de laatste jaren een steeds grotere rol spelen en ik denk daarbij aan bijvoorbeeld metingen ten behoeve van een ruilverkaveling, als binnen het werkschema slechts een bepaalde tijd beschikbaar is. De factor kosten zal men in het algemeen zo laag mogelijk trachten te houden, zonder de vereiste nauwkeurigheid aan te tasten. Beschouwen wij de tot nu toe gebruikelijke methoden van werken, dan kunnen wij een zestal verschillende stappen onderscheiden: 1. het verzamelen van gegevens; 2. de kaartstudie 3. de terreinverkenning; 4. de berekening van de verkenning en de beoordeling ervan; 5. de meting en de beoordeling van de meetresultaten; 6. de vereffening en de beoordeling van het eindresultaat. Bij de verkenning werden tot nu toe deze stappen niet steeds zo duidelijk onderscheiden, omdat het gebruikelijk was, bij een niet voldoend geoordeeld tussenresultaat, een of meer stappen terug te doen. Op deze wijze trachtte men door middel van een reïteratie- proces tot een zo gunstig mogelijke verhouding tussen de hoofd factoren te komen. Bij een grotere meetkundige grondslag, met bijvoorbeeld een tiental snelliuspunten, was het van groot belang, dat degene die de leiding van deze verkenning had, een goed gevoel bezat voor het effect van bepaalde wijzigingen in de te meten richtingen op de standaardellips van het punt. Alleen de berekening van de standaardellips kan het juiste effect aantonen. Deze bereke ning is door gebruik te maken van grafische methoden en een rekenlineaal, op betrekkelijk eenvoudige wijze uit te voeren. Men ontleent de afstanden van het snelliuspunt tot de respektievelijke richtpunten aan de kaart en bepaalt daarna de gemiddelde afstand. Met behulp van het nomogram ,,D-waarden" vinden wij nu de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 30