io7 Beschrijving van een eenvoudig apparaat dat in de plaats van een reken- liniaal kan worden gebruikt. Het bestaat uit een speciaal, in complementaire kleuren gedrukt nomogram, een waarnemingsbril en een beweegbare aflees- index. Men kan met het apparaat vermenigvuldigen, optellen, aftrekken en delen. De nauwkeurigheid komt overeen met die van de rekenhneaal. 528.021.6 Tellurometermetingen 528.35 Trilateratie Urban, V. F. Tellurometer surveys: a report into the use of the tellurometer for cadastral and control surveys. Salisbury, Zuid-Rhodesië, Department of the Surveyor General 1961, 57 p. 23 fig. Ref.: Surv. Rev., London 17 (1963) 128, p. 97-98. Tellurometermetingen: een bericht over de toepassing van de telluro meter voor kadaster- en controlemetingen. Met de tellurometer MRA-i (1 hoofd- 2 nevenstations) werden de volgende proefmetingen uitgevoerd 1. Meting van zeven agrarische bedrijven van gemiddeld 1000 ha in berg achtig terrein door trilateratie. 2. Meting van dezelfde gebieden door een combinatie van triangulatie en trilateratie. 3. Meting van zes agrarische bedrijven in vlak terrein met de tellurometer en de theodoliet met gebruik van signaaltorens. 4. Meting van wegen voor controle-doeleinden door middel van telluro- meterpolygonen. Uit de resultaten blijkt dat ook bij kadastrale metingen het gebruik van de theodoliet en de tellurometer het werk bespoedigt, de vereiste nauw keurigheid waarborgt en een economische opzet mogelijk maakt. Aangetoond wordt dat de combinatie van theodoliet en tellurometer voor de paspunts- bepaling t.b.v. fotogrammetrische doeleinden als geslaagd mag worden beschouwd. 528.2/2 (71) Geodesie, Gravimetrie, Canada I. Geodesy and Gravity Canad. Geophys. Buil., Ottawa 15 (1962) p. 1-12. 22 litt. Geodesie en gravimetrie. Mededelingen over de geodetische en gravimetrische werkzaamheden in Canada. Triangulatie. Uitbreiding van het primaire net in de noordwestelijke gebieden. Aansluiting van de Cambridge Baai. Graadmetingen in Labrador. Waterpassing: Peilmetingen aan de arctische kusten Nauwkeurigheids waterpassing in Brits-Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario en Quebec. Nieuwe vastlegging van hoogtepunten door stalen stangen met koperen kap. (Grootste diepte ca. 33 m.). Astronomie: Waarnemingen op acht laplacepunten en vijf punten, waar de schietloodafwijking werd gemeten. Werkzaamheden met de zenit- telescoop. Tijddienst-waarnemingen met behulp van kunstmatige satellieten. Zwaartekrachtsmeting: Uitbreiding van het gravimeternet. Regionale zwaartekrachtsmetingen. Metingen op zee. Ontwikkeling van het instru mentarium.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 61