54 Mr. ir. J. M. C. WITVLIET, Maatschappijwetenschappen voor de geodetisch ingenieur i Inleiding De universiteiten en hogescholen schenken mede aandacht aan de bevordering van maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef, zegt artikel 2 lid 2 van de Wet op het wetenschappelijk onderwijs van i960. Voor de studierichting van geodetisch ingenieur in Delft kan men door de aanwezigheid van niet-technische vakken in het programma, zoals beginselen van het publiek- en privaatrecht, burgerlijk en agrarisch recht en landhuishoudkunde, niet de conclusie trekken dat aan deze maatschappelijke eisen is voldaan. Deze vakken dienen namelijk hoofdzakelijk om het nodige juridi sche en economische fundament te leggen voor gespecialiseerde onderwerpen, zoals kadaster en ruilverkaveling, die van oudsher in elke opleiding voor landmeters, ook in het buitenland, uit vakkundige overwegingen zijn opgenomen. Bevordering van de hierboven aangehaalde doelstelling in zake maatschappelijke vorming in bredere zin, kan het onderwijs in deze vakken juist door deze speciale gerichtheid, niet genoegzaam geven. Verenigingsactiviteiten in de landmeetkundige wereld, zoals het congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie in 1956 over de maatschappelijke aspecten van de landmeetkunde, het Docent H.T.S., afdeling Landmeetkunde, Utrecht: i Inleiding 2 De enquête over opleiding voor niet-technische taakaspecten door Daniels cs. 2.1 De methode van onderzoek 2.2 Pro en contra niet-technisch onderwijs 2.3 Enkele humaniora 2.4 Het gewenste onderwijs op bedrijfskundig gebied 2.5 Bedrijfssociologie en psychologie 2.6 Conclusie 3 Het rapport van de staatscommissie Neher 3.1 Samenstelling en doel 3.2 Verplichte vakken 3.3 Integratie in het hoger onderwijs 3.4 Studium generale, didactiek en andere onderwerpen 3.5 Eindoordeel over het rapport Neher 4 Organisatorische ontwikkelingen in de landmeetkundige wereld 4.1 Delegatie en taakverschuiving 4.2 Nieuwe probleemstellingen van de geodetisch ingenieur 4.3 Achterstand 5 De maatschappijvakken op landmeetkundig H.T.S.-niveau 5.1 Het leerplan van de afdeling landmeetkunde H.T.S. 5.2 Aansluitingsfout 6 Slotbeschouwingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 8