het instrument van ruilverkaveling behoort ook de vergroting van de bedrijven door middel van verplaatsing van grote bedrijven naar de IJsselmeerpolders of andere domeingronden, en uitkoop van oudere boeren met behulp van een beëindigingsvergoeding (thans vervangen door een oudedag-voorziening via het O. en S.-fonds). Als kengetal voor de bedrijfsgroottestructuur is gehanteerd het quotiënt van het percentage bedrijven groter dan 20 ha en het percentage van de oppervlakte van het blok dat nodig zal zijn om alle bedrijven van 7-15 ha op 15 ha te brengen. Naarmate het percentage grote bedrijven groter is, is de kans op verplaatsing naar de IJsselmeerpolders groter (o.a. in verband met inleverings percentage, kapitaalkracht en vakkennis), waarmede de bedrijfs- vergroting uiteraard een betere kans maakt. Anderzijds zal een zeer groot aantal kleine bedrijven de kans op het bereiken van een rede lijke bedrijfsomvang en inkomenspositie in ruilverkavelingsverband doen afnemen. Als uitgangspunt is derhalve voor de urgentievolgorde het stand punt ingenomen, dat ceteris paribus het blok met een gunstige bedrijfsgrootteverdeling de voorkeur verdient boven het blok waar deze nog ongunstig is. Hiermede is een standpunt ingenomen ten aanzien van een tweede actueel probleem, dat in de ruilverkaveling een grote rol speelt. ig2 AANTAL BEDRIJVEN Dwingelo- Smafbroek 35 r°/o v h. tot. aant bedr 30 Rolde Westerbork £3 25 - ra £2 Gieten. Gasselte Diever Vries B— bedrijfsgrootte O 5 ha 68888888883 5 10 ha 45 p°/o vd. tot. opp cult, grond EZZZ3 OPPERVLAKTE CULTUURGROND Fig. 3. Bedrijfsgrootteverdeling voor 7 blokken in Drenthe. Top', procentual distribution (in of total number of farms) of the areas of holdings for all farms in 7 blocks in the province of Drenthebottommean arable area of a holding in of total arable area. Holding classes0-5 ha, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 32