193 Ruilverkaveling en bedrijfsgrootte Door de snel stijgende lonen neemt bij een weinig flexibel bedrijfs plan en constante prijzen van landbouwprodukten de oppervlakte die nodig is om aan één arbeidskracht een redelijk inkomen te geven snel toe. Dit betekent dat bij gelijkblijvende oppervlakte het aantal arbeidskrachten in de landbouw moet afnemen. Het proces van af vloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw is reeds in gang, maar verschilt van gebied tot gebied. Het is evenwel zeker dat het tempo in zijn algemeenheid als te laag moet worden beschouwd. Dat de belangrijkheid van dit probleem door de overheid wordt ingezien, blijkt uit de totstandkoming van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw, dat per 1 mei jl. in werking is getreden. Met behulp van een systeem van jaarlijkse uitkeringen bij verkoop met bedrijfsbeëindiging door oudere boeren wordt een versnelling van de bedrijfsvergroting nagestreefd. Door ruilverkavelingen, met X t 1000 400 groot (verbeterd) 30 29 28 27 400 klein (gebruikelijk) 1200 klein (gebruikelijk) of' 2000 klein (gebruikelijk) 20 29 ha Fig. 4. Saldi en vaste kosten van 2-mans veenkoloniale akkerbouwbedrijven bij verschillende arbeidsmethoden, variërende perceelsgrootten (waarbij de gewassen steeds aaneen verbouwd kunnen worden) en verschillende perceels afstanden. Profits and fixed costs (broken line) in 2-men arable farms in the peat colonies, with various working methods upper line heavily mechanizedother lines present methods), varying parcel areas (kleinsmall', groot=large; one crop can always be grown on one lot) and various parcel distances (400, 1200 and 2000 m).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 33