194 haar arbeidsbesparende effecten, wordt de noodzaak tot afvloeiing nog eens extra versterkt. Bij de intensieve voorlichting die thans met ruilverkaveling gepaard gaat, wordt dan ook aan dit punt in het kader van de streekverbeteringsprogramma's veel aandacht geschonken (beroepskeuzevoorlichting, omscholingscursussen). Voor het rendement van een ruilverkaveling is een versterkte afvloeiing en daarmee bedrijfsvergroting voorwaarde. De relatie tussen be- drijfsgrootte en cultuurtechnische verbeteringsmaatregelen wordt gedemonstreerd in figuur 4 (Meijerman, 1964). Met behulp van lineaire programmering voor een tweemans be drijf in de Veenkoloniën is het effect van perceelsvergroting door slootdemping en afstandverkorting door uitruil van grond weer gegeven. Hieruit blijkt dat het effect van deze maatregelen op het saldo slechts beperkt is, tenzij de hoeveelheid vrijkomende arbeid 1' Fig. 5. Bedrijfsgrootten voor en na uitvoering van de ruilverkaveling Borger (naar Kisters, 1958). Number of farms in various area classes [ha) before and after hatchedland consolidation in the project Borger. produktief kan worden gemaakt door bedrijfsvergroting. Door afstandverkorting van 2000 m tot 400 m en slootdemping neemt de oppervlakte die door twee man bij de huidige stand van de mecha nisatie in deze streek kan worden bewerkt, toe van 23 ha tot 31 ha. Anders gesteldcultuurtechnische investeringen komen slechts dan volledig tot hun recht, indien per man een grotere oppervlakte grond beschikbaar komt. Een ander aspect, dat eveneens de rentabiliteit van cultuur technische investeringen betreft en dat nauw met het voorgaande samenhangt, moet hier worden vermeld. Uit recente onderzoekingen is naar voren gekomen dat er een zeker verband bestaat tussen de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 34