199 lijk bepaald minder aantrekkelijk dan het plaatsen van boerderijen in groepjes bijeen. Daarnaast biedt deze oplossing mogelijk nog veel belangrijker voordelen uit een oogpunt van sociaal contact, gemeenschapsvorming (oppasprobleem van kinderen, voeren en melken en oppas vee gedurende de weekeinden) of meer in het algemeen „leefbaarheid op het platteland". In dit verband kan nog worden genoemd, dat een eerste onderzoek is verricht naar de invloed van de situering van de boerderijen op de aanlegkosten van elektrische leidingen, waterleiding en telefoon. Groepsvorming kan besparingen opleveren in de orde van grootte van 15 a 20% van de aanlegkosten van deze werken (Spijk, 1964). De boerderijbouw in ruilverkavelingsverband is van grote invloed op het uiteindelijk plan. De volgende factoren zijn daarbij in het geding: - Door boerderij verplaatsing is contractie van de grond rondom de bedrijfsgebouwen mogelijk, zodat de interne transportafstand zo gering mogelijk wordt en tevens de kavelgrootte kan toenemen. - Door vermindering van het aantal boerderijen in de kern- en streekdorpen worden de openbare wegen ontlast van het lang zame interne landbouwverkeer. - Sanering van de dorpen (landbouwtechnisch, planologisch en hy giënisch) - De mogelijkheid tot beperking van de omvang van het wegen stelsel. Bestaande verharde wegen Te verharden wegen nmtm: Zandwegen na ruilverkaveling ti Toedeling aan bestaande bedrijven i.n Toedeling aan te verplaatsen bedrijven Fig. 7. Boerderijverplaatsing in de ruilverkaveling Hijken. Settling-out of farms in the land consolidation area Hijken. Dotted areas: allocation to existing farmsareas with crosses: allocation to newly built farm buildings black blocks).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 39