N. D. HAASBROEK, Een geschiedkundig overzicht van de nomogralie Wanneer, voor het begin van dit afscheidscollege, een aantal van mijn toehoorders zich zou hebben afgevraagd waarover ik vanmiddag zou spreken, dan zouden de meesten zichzelf daarop meteen een antwoord hebben gegeven: over nomografie. Zij kennen namelijk onder de verschillende vakken die ik in de afgelopen 17 jaar heb gedoceerd mijn speciale belangstelling voor deze tak van de toe gepaste wiskunde, een belangstelling die ik, reeds lang voor mijn komst in Delft, dank aan de onvergetelijke Tienstra die hier ge durende ca. 15 jaar zo'n dominerende figuur is geweest, niet alleen in de onderafdeling van de Geodesie, maar in de gehele gemeen schap van onze Technische Hogeschool. Laat ik degenen die tot dit antwoord zijn gekomen niet teleur stellen zo er van teleurstellen sprake zou zijn en inderdaad dit uur aan de nomografie wijden. Als het kan in een wat luchtig verhaal en niet te zeer wiskundig getint, omdat de belangstelling van zo velen uiteraard niet op hetzelfde gericht kan zijn. Daarom aan de hand van een paar lantaarnplaatjes een stukje geschiedenis, waarin ik zal pogen U een overzicht te geven van de ontwikkeling van het vak. Een plaatje dus bij een praatje. Wat is nomografie? Het woord, in 1891 geïntroduceerd door Maurice d'Ocagne, is afgeleid uit de Griekse woorden nomos, wet in dit geval wiskundige wet en graphein, schrijven of tekenen. In de meer beperkte betekenis van het woord houdt de nomografie zich dus bezig met het tekenen van wiskundige wetten, het in beeld brengen van wiskundige formules. De voortbrengselen van de nomografie zijn de nomogrammen. Op zo'n nomogram leest men de uitkomsten van berekeningen met een vaak ingewikkelde for mule op een gemakkelijke wijze af. Een numerieke berekening kost in de meeste gevallen zeer veel meer tijd en wat erger is geeft veel meer kans op het maken van vergissingen. Het rekenen met nomogrammen eist geen speciale kennis. Men kan het daarom toe vertrouwen aan personeel dat door zijn mindere wiskundige ge schooldheid niet in staat is de uitkomst van de berekening langs numerieke weg te bepalen. De berekening van c uit de formule a -\- b c met a 8 en Tweetor aan de Technische Hogeschool te Delft: (Afscheidscollege op 16 juni 1964)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 3