203 In de oude situatie bestond een ongunstige verkaveling met kavels van 20 a 30 m breed en 2,5 km lang. Figuur 8a en b geven de boerde rijverplaatsing weer. Door verplaatsing van 20 bedrijven met een totale oppervlakte van 360 ha (13%) is een afstandverkorting be reikt van 343 m voor het gehele blok. Een belangrijk aspect bij deze verplaatsing vormt ook de sanering van dit streekdorp met de veel te dichte lintbebouwing. Het derde voorbeeld is afkomstig van de ruilverkaveling Maas- en Waal West in het rivierengebied (Righolt en Van Wijk, 1962). In figuur 9 is de verplaatsing door middel van verbindingslijnen weergegeven, zoals die in werkelijkheid heeft plaats gevonden. Bovendien is voor berekening van de verplaatsingsafstand de som van de totale lengte waarover is verplaatst geminimaliseerd. De afstanden zijn hier hemelsbreed genomen. Voor de berekening van de werkelijke afstandverkorting zal een omrijfactor in rekening moeten worden gebracht. Na het aanbrengen van een tweede cor rectie op kruisingen met verbindingslijnen boerderijgrond van niet verplaatste bedrijven bedroeg de theoretische afstandwinst 400 m. Door de stimulans op uitruil en concentratie van grond bedroeg het totale effect echter 700 m. Door Van Gelderen (1964) is een nieuwe grafische methode ontwikkeld die voor de beoordeling van het effect van boerderij- verplaatsing gunstige perspectieven biedt. Op de details van de methode zal hier niet worden ingegaan. Het principe komt evenwel hierop neer, dat gegeven een bepaald wegenpatroon en een bepaalde boerderijsituering, het optimale toedelingsplan uit een oogpunt van kavelafstand kan worden opgesteld. Dat wil zeggen, dat uitgaande van een bepaalde situatie in een gebied de totale kavelafstand voor alle bedrijven door uitruil wordt geminimaliseerd. Dit kan worden toegepast op de oude situatie, wat in feite neer komt op een soort administratieve verkaveling. Daarnaast op de nieuwe toestand (wegenaanleg), zowel zonder boerderijverplaatsing als met boerderijverplaatsing. De verschillen in gemiddelde kavel afstand voor het gehele blok kunnen dan worden berekend. Deze methode is toegepast op de ruilverkaveling De Zeevang, waar eerst het wegenstelsel werd ontworpen en later boerderijverplaatsing in het plan is opgenomen. In dit veen-weidegebied ten noorden van Edam zijn 27 boerde rijen verplaatst, die in totaal 20% van de oppervlakte omvatten. Door de grote oppervlakte water en de vele sloten en het ontbreken van een wegenstelsel vindt in dit gebied veel transport plaats per schuit. In figuur 10 is de met de grafische methode berekende transportrichting en transportintensiteit weergegeven, indien geen boerderijen zouden zijn verplaatst. Deze methode van afbeelding geeft reeds een aanwijzing hoe de boerderijverplaatsing eventueel zou moeten plaatsvinden, namelijk in de richting van transport stromen. Figuur 10 geeft ook een beeld van de transportstromen zoals die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 43