Bibliografie 210 heeft, zodat zich in belangrijke zaken grote onbillijkheden kunnen voordoen. Om 17.15 uur sluit de voorzitter met een woord van dank aan de inleiders, aan de gastheer Prof. A. Kruidhof en aan de organi satiecommissie o.l.v. Ir. G. A. van Wely de studiedag. W. naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden Vervolg van blz. 107) 522.1 (68) Observatorium, Zuid-Afrika Weber, W. Grossobservatorium westeuropaischer Staaten in Siidafrika. Allg. Vermess.-Nachr., Karlsruhe 70 (1963), 5, p. 164-168. 1 fig. 3 litt. Beschrijving van de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van de plaatskeuze voor de bouw van het „European Southern Observatory" (ESO) in Zuid-Afrika ter bestudering van de zuidelijke hemel. Criteria voor de plaatskeuze: voorkomende bewolking, windsterkte, absorptie-eigenschappen van de atmosfeer, turbulentie. Het gebied van de „Great Karroo" is geschikt. 528.721.122 Numerieke ontschranking Schoeler, H. Beitrag zur numerische Entzerrung. Vermess.-Techn., Berlin n (1963) 6, p. 229-230. 2 fig. 2 litt. Een bijdrage tot de rekenkundige ontschranking. Door vergelijking van de coëfficiënten uit de algemene projectieve transformatievergelijkingen en de speciale, in de fotogrammetrie gebruikelijke vergelijkingssystemen kunnen de componenten 9 en op eenvoudige wijze numeriek worden bepaald. Er wordt uitgegaan van 4 in coördinaten bekende paspunten in vlak terrein. De methode kan worden toegepast voor numerieke ontschranking of in de berekening van de oriënteringselementen bij ontschranking met behulp van instelwaarden. 528.735 Ruimtelijke triangulatie Blarney, William G. G. Photogrammetric Control in Quebec by the Bi-Camera Method. Photogramm. Engng., Washington 24 (1963) 2, p. 281-286. 7 fig. 1 litt. Fotogrammetrische paspuntsbepaling in Quebec door middel van de Bi- Camera-methode. Proefnemingen in Canada hebben bewezen, dat het mogelijk is de af wijkingen in de Y-richting bij de ruimtelijke strooktriangulatie te bepalen met behulp van metingen op oblique-opnamen. Deze oblique-opnamen bedekken hetzelfde gebied als de voor de triangulatie benodigde opnamen. Beschrijving van de methode. Bij de triangulatie werd mede gebruik gemaakt van radarhoogtemetingen. Het bleek dat het gebruik hiervan gunstiger resultaten gaf dan de Bi-Camera-methoden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 50