ióg zon om 6 uur ware zonnetijd in het oosten opkomt, om 12 uur in het zenit staat en om 18 uur in het westen ondergaat, werkt het appa raat uit de figuur feilloos. Het tijdstip 14.45 uur ware zonnetijd heb ik er op aangegeven. Dat deze „trap van Achaz" inderdaad heeft bestaan is tot dus verre niet aangetoond. Het zeer interessante boek „Biblical Ar chaeology" van de Amerikaanse hoogleraar G. Ernest Wright, in het Nederlands vertaald onder de titel „De bijbel ontdekt in aarde en steen", vermeldt er althans niets over. Als schaduw gevende zuil zou een obelisk gediend kunnen hebben die voor dat doel ook in het oude Rome werd gebruikt „waar Papirius Cursor in 293 v. Chr. tot grote verbazing van zijn medeburgers bij de tempel van Jupiter Quirinus een zonnewijzer liet plaatsen" [3]. De tot dusverre genoemde instrumenten hebben het bezwaar dat ze, doordat de schaduw werpende staaf verticaal staat, strikt ge nomen slechts betrouwbare uitkomsten geven gedurende twee dagen van het jaar. Immers, heeft men zo'n apparaat gemaakt voor bijv. de 5de februari, dan zal het, daar de zon op 6 november dezelfde declinatie heeft als op 5 februari (ca. 16°), ook op 6 november de juiste ware zonnetijd aanwijzen (niet de juiste middelbare tijd, daar de tijdvereffening op beide dagen verschilt). Men kan aan dit bezwaar tegemoet komen door de staaf evenwij dig aan de aardas te plaatsen. De zon beschrijft dan iedere dag van het jaar schijnbaar een baan die loodrecht op deze staaf, de stilus, staat. Ook dit principe is al zeer oud en waarschijnlijk reeds eeuwen vóór Christus door de Grieken geïntroduceerd [4]. De ware zonne tijd, soms de middelbare tijd, wordt afgelezen, hetzij op een cirkel vormige ring die eveneens loodrecht op de stilus staat, hetzij op een horizontaal of een verticaal vlak. Van het eerste type zonnewijzers komen er nog veel in grote tuinen en landgoederen in Engeland voor, al laat de nauwkeurigheid van de instrumenten nogal eens wat te wensen over. Maar ook ons land heeft fraaie exemplaren van deze soort. Ik denk bijv. aan de door de architect Ir. A. Boeken ontworpen zonnewijzer, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de A.N.W.B. in ig36 op de hoek van de Churchilllaan en de Haringvlietstraat te Am sterdam werd geplaatst en aan het op 22 mei 1953 onthulde in strument bij het Philips ontspanningsgebouw in Eindhoven. Van het type waar de schaduw van de stilus op een horizontaal vlak wordt geprojecteerd, heb ik het exemplaar ontworpen en berekend dat aan Prof. Landberg ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum in 1954 ter plaatsing in zijn tuin in de Donker Curtiusstraat in Delft is aangeboden (fig. 5). De correctie die aan de ware zonnetijd moet worden aangebracht om tot middelbare tijd te komen wordt voor iedere dag van het jaar afgelezen op de tijdvereffeningskromme, die eveneens op de zonnewijzer is afge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 9