Litteratuuroverzicht K. Schwidefsky, Grundriss der Photogrammetrie, 6de druk. 362 biz. Formaat Din A5. Verlag B. G. Teubner, Stuttgart, 1963. Van dit bekende boek, dat in 1936 voor de eerste maal werd uit gegeven, is onlangs de zesde druk verschenen. Blijkens de op de achterzijde van het titelblad afgedrukte gegevens werd het tevens in het Japans, Engels en Turks vertaald, terwijl de Spaanse uitgave zelfs al een tweede druk beleefde. Een dergelijke verspreiding is in het kader van de technische litteratuur zeker een zeldzaamheid en voor een boek over fotogram- metrie met stelligheid een unicum. De constatering van dit feit maakt het eigenlijk overbodig hier nog een lang betoog te laten volgen om U van de voortreffelijke eigenschappen van dit werk te overtuigen, doch een paar korte opmerkingen wil ik U niet onthou den. Wanneer men namelijk tracht zich er rekenschap van te geven welke nu wel de bijzondere eigenschappen zijn die dit boek zo'n aftrek doen vinden, komt men tot merkwaardige conclusies. Als leerboek heeft dit werk bepaalde bezwaren, waarvan de voor naamste zijn dat het voor een beginneling in het vak een teveel aan informatie bevat, hetgeen verwarrend werkt, en bovendien vrij dikwijls deze informatie eenvoudig presenteert zonder voldoende toelichtende verklaring voor het op de juiste waarde kunnen schat ten van het gestelde. Voor zover van de gehanteerde formules een afleiding wordt gegeven is deze meestal zeer beknopt en het juiste begrip vooronderstelt een vaardigheid die men bij de gemid delde leerling zeker niet aantreft. Als handleiding bij het onderwijs kan het boek uitstekende diensten bewijzen, mits aangevuld met toelichtingen door een ter zake kundig docent. De encyclopedische hoeveelheid gegevens die zijn verwerkt doen de gedachte opkomen dat het boek dan toch zeker als handboek bijzonder nuttige diensten zal kunnen bewijzen. Ook in dit opzicht echter is het oordeel van uw recensent niet helemaal gunstig. Van 233 Through years of R &D effort and interest generated by the U.S. Army Corps of Engineers, the first domestic production contract since World War II is underway for optical reading theodolites. Other areas of Gimrada R &D effort under the direction of Col W. H. Van Axta include electronic surveying equipment, utilization of geodetic satel lites for surveying, long-range survey systems, application of Lasers and Masers, electronic angle measuring, more portable gyro compasses, inertial survey systems, and application of many other new techniques in surveying, geodesy and mapping. Army Research and Development Vol. 5, no. I, Dec. 1963 Jan. 1964

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 23