A. J. v. d. W. 234 een handboek verwacht men dat het over de belangrijkste theore tische en praktische problemen van het vak zoveel informatie ver schaft, dat de lezer die in dit geval niet onder de leken behoeft te worden gerekend voldoende wordt ingelicht om zijn verkregen kennis te kunnen toepassen. Ook in dit opzicht zal hij dan echter in vele gevallen teleurgesteld worden. Door de veelheid van onder werpen die worden aangeroerd, is het de schrijver blijkbaar niet mogelijk geweest om binnen een redelijke omvang van zijn werk de onderwerpen hiervoor voldoend diepgaand te behandelen. Men kan hem daar nauwelijks een verwijt van maken, doch het verklaart wellicht voldoende waarom ik dit werk als handboek niet bijzonder geschikt acht. Wat is dan wel de reden dat dit boek zoveel kopers gevonden heeft Naar mijn mening bestaan hiervoor op zijn minst twee verklaringen. In de eerste plaats bestaat er geen ander boek over fotogramme- trie dat op zo harmonische wijze „alle" facetten van het vak be handelt en zo evenwichtig, kort maar doeltreffend de huidige stand van onze kennis op dit gebied weergeeft. Men kan weliswaar met de schrijver van mening verschillen over details in zijn keuze van wat wel en niet voor behandeling in aanmerking behoort te komen, doch zonder voorbehoud moet worden erkend dat deze keuze in grote trekken een voortreffelijke is geweest. Wie met het gebodene geen genoegen wil nemen en zich in een bepaald onderwerp verder wil verdiepen wordt daarin gesteund door een systematisch geor dende litteratuuropgave, die hem voor zijn voortgezet onderzoek een eind op weg zal helpen, en die tevens als een soort wegwijzer kan dienen in de veelheid van artikelen die gedurende de laatste jaren zijn verschenen. De inhoud van het boek, tezamen met deze litteratuuropgave, zijn een bijzonder waardevolle bron voor elk die zich op de hoogte wil stellen van de huidige stand van de ont wikkeling van het vak, doch zich niet de tijd kan of wil gunnen om hiervoor een veelheid van tijdschriften door te nemen. Er is echter nog een tweede en waarschijnlijk aanzienlijk grotere categorie van lezers waarvoor een boek als dit een zeer nuttige aan winst van hun documentatie zal betekenen. Hierbij heb ik het oog op al diegenen die door hun werk regelmatig met fotogramme- trische problemen in aanraking komen, zonder zelf dit vak te be oefenen of, zo dit al het geval is, dit toch maar voor een gedeelte doen. De leken op fotogrammetrisch gebied zullen in dit boek ruim voldoende informatie vinden om op vruchtbare wijze met foto- grammeters te kunnen discussieren, voor de fotogrammeters zelf geldt dit eveneens voor die facetten van het vak, waarin zij zelf geen specialist zijn. Het aantal dergenen die op deze wijze van Schwi- defsky's boek profijt kunnen hebben is nog steeds groeiende en hen zij dit werk dan ook ten zeerste aanbevolen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 24