VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Enkele organisatorische aspecten van het ruilverkavelingswerk 236 Ir. D. VAN DER WULP, Hoofdlandmeter van het kadaster te Utrecht: Daar de titel van deze bijdrage wellicht te hoog gespannen ver wachtingen bij de geachte lezer zal wekken, lijkt het mij goed voorop te stellen dat het niet in mijn voornemen ligt de interne or ganisatie van de kadastrale ruilverkavelingsdienst en de haar toe gewezen taken te belichten, hoe interessant dit ook zou kunnen zijn. Het is mijn bedoeling om enkele beschouwingen te wijden aan, wat men zou kunnen noemen, de externe organisatie over het ruil verkavelingswerk en wel in het bijzonder waar het de vele raak vlakken van de taken van Cultuurtechnische dienst (C.D.) en kadas trale ruilverkavelingsdienst (K.Rvd.) betreft. Zonder te kort te doen aan de bijdragen van de vele diensten en instanties (zoals het Staatsbosbeheer, de voorlichtingsdiensten, provinciale en gemeentelijke instanties, e.d.), die medewerken aan de totstandkoming van een ruilverkaveling, kan immers worden gesteld dat de uitvoering van de plannen voornamelijk geschiedt door de plaatselijke commissie, in samenwerking met de C.D. en de K.Rvd. Dat een goed technisch samenspel van de C.D. en K.Rvd. van evident belang is voor een vlotte en efficiënte uitvoe ring van het werk spreekt welhaast vanzelf. Deze theoretische van zelfsprekendheid vindt echter in de praktijk in sommige gevallen onvoldoende weerklank. Welke zijn nu de oorzaken van de in de praktijk soms voor komende kortsluitingen in de technische samenwerking tussen C.D. en K.Rvd. en wat zou gedaan of juist niet gedaan moeten worden om deze kortsluitingen zo mogelijk geheel op te heffen Ziehier enkele vragen, waarvan de beantwoording niet bepaald eenvoudig is. Toch wil ik trachten mijn persoonlijke visie op een aantal punten van deze problematiek te geven. Allereerst is het goed een duidelijk onderscheid te maken tussen de taken die beide diensten bij de uitvoering van ruilverkavelingen zijn toebedeeld. Globaal kan dan worden gesteld, dat tot de belangrijkste taak van de C.D. behoren de kredietverdeling, -besteding en -bewaking, en het ontwerpen en uitvoeren van de civiel-technische en cultuur technische plannen of, samengevat, de financiële en technische as- specten van het ruilverkavelingswerk. Als grote lijn in de taak van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 26