De Universitaire tentoonstelling te Groningen 243 Op 23 augustus 1614 werd in de stad Groningen de „Hooghe Schoole offte Academie" van Stad en Lande met gepast ceremonieel geopend. Zij begon haar bestaan als provinciale hogeschool en is dat gebleven tot 1815, toen haar de status van Rijksuniversiteit werd verleend. Dit jaar bestaat derhalve de Universiteit te Groningen 350 jaar. Een reden tot feestvieren, maar ook zo luiden de inleidende woorden van het keurige en praktische tentoonstellingsgidsje een gelegenheid om eens te laten zien, wat een Universiteit is. Om de doorsnee burger, voor wie de Universitaire wereld groten deels met een min of meer geheimzinnig waas omgeven is, te laten kennis maken zij het in grote lijnen met hetgeen er in die wereld omgaat, werden op een achttal plaatsen in Groningen in vrijwel alle academische instituten en laboratoria exposities in gericht, en wel zodanig, dat ze, alhoewel wetenschappelijk verant woord, begrijpelijk waren voor die burger. Daar het ondoenlijk was om alle exposities waaraan bovendien nog allerlei manifestaties, als lezingen en filmvertoningen ver bonden waren te bezoeken, moesten we een keuze doen. Het zal de lezer van dit tijdschrift wel niet verwonderen, dat onze voorkeur in de eerste plaats uitging naar de rechtsgeleerde tentoon stelling. Deze was ingericht in een der vertrekken van het hoofd gebouw (de eigenlijke academie). Het eerste wat de aandacht trok was een aanschouwelijke voor stelling van de ontwikkeling van het recht vanaf de eerste bekende wetgeving, nl. die van koning Hammoerabi van Babyion 2000 v. Chr.) via de Oud-Testamentische wetten, het Romeinse recht vóór en na Christus, het kanonieke (kerkelijke) recht, het oud-vader lands recht (land- en stadrechten) en de eerste algemene codificaties (het Pruisische Allgemeines Landrecht van 1794, de Franse codes van 1804 en later en het Oostenrijkse Allgemeines Bürgerliches Gesetzbuch van 1811) tot de huidige Nederlandse gecodificeerde wetgeving. Ook waren vertegenwoordigd de wetgevingen, die ons land door vreemde machthebbers werden opgelegd „Edition officielle/Officieele Uitgave" (1811) van de Franse wetboeken en het in de jaren 1940-1945 uitgegeven „Verordnungs- blatt/V erordeningenblad. Tot de pronkstukken van het tentoongestelde mochten gerekend worden een exemplaar van Hugo de Groot's „De iure belli ac pacis" (libri tres), uitgegeven in 1625 te Parijs en van diens voor de eerste maal in het Nederlands geschreven juridische leerboek „Inleiding tot de Hollandsche Rechtsgeleerdheid", Amsterdam 1631. Voorts zagen we een uitgave van het in 1686 te Leeuwarden ver schenen juridische handboek van Ulrik Huber: „Hedendaeg-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 33