244 sche Rechtsgeleerdheid, soo elders als in Frieslandt gebruikelijk". Interessanter dan het voorgaande was naar ons voorkwam, al thans voor de niet-juridisch geschoolde, datgene, wat werd getoond van enige typische noordelijke vormen van recht, nl. het beklemrecht, dat vrijwel uitsluitend in Groningen voorkomt en de „rederij". Wat de laatste rechtsfiguur betreft, wist onze gids ons mede te delen, dat deze niet specifiek Gronings was, daar ze ook elders voorkwam. Het beklemrecht daarentegen was wel uniek en daarom was er op de tentoonstelling nog al wat werk van gemaakt. Uit verschil lende grafieken viel af te leiden, dat deze rechtsvorm meer en meer terrein verliest. Het schijnt dat dit zakelijk recht (in ons B.W. niet als zodanig erkend) uit de tijd is, als niet passend in de huidige maatschappij wordt aangevoeld, en dat, wanneer zich daartoe de mogelijkheid voordoet, de beklemde meier zijn verplichtingen tegenover de (juridische) eigenaar afkoopt, waarna hij van feitelijke bezitter juridisch bezitter en tenslotte eigenaar wordt. Of men met het oog gericht op deze ontwikkeling destijds ook in de kadastrale boekhouding overstag ging Wel meenden we uit het getoonde te moeten opmaken, dat aanvankelijk bij de vast stelling van de artikelen van de kadastrale legger uitsluitend met de „belastingplichtige" rekening werd gehouden, doch dat men later dit blijkt o.m. uit de wijze waarop de artikelen gesplitst werden meer aandacht is gaan besteden aan de registrering van de eigendoms toestand (de verhouding onroerende zaak en zakelijk gerechtigde). Doch niet alleen voor het kadaster was een plaats op de tentoon stelling ingeruimd. Aan het slot van de rondgang wachtte ons nog een verrassing. Op bijna plechtige wijze werden we naar een groot gesloten boek geleid. Opengeslagen, bleek het een deel te zijn van het Registre de formalité (Transcriptions des Actes Translatifs de propriété d'immeuble), het register dat van i januari 1812 tot 1 oktober 1838 de rol van register van overschrijving vervulde. Het bijzondere van dit registerdeel was volgens de rondleider, dat het tweetalig was, d.w.z. dat halverwege de tekst van de overgeschreven stukken plotseling overging van een Franstalige in een Nederlandse. Op de plaats waar dit geschiedde had men op een blanco gelaten bladzijde de volgende juichkreet geschreven: „De Kozakken trekken Winschoten binnen!" (zie ook corr. reg. deel 16 no. 3/6738) Hoera!!" Het register was dus kennelijk afkomstig van het kantoor Win schoten en daar ontsnapt aan de in 1957 door de minister bevolen overbrenging naar het Rijksarchief. Bij de verhuizing van het ar chief van het thans opgeheven hypotheekkantoor Winschoten naar het Groningsche kantoor was het te voorschijn gekomen. Voor zover bekend zal het na afloop der tentoonstelling het lot van zijn soortgenoten gaan delen en derhalve door de bewaarder van laatst genoemd kantoor aan de zorgen van de Rijksarchivaris te Groningen worden toevertrouwd. Mr. ir. C. G. van Htjls

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 34