Litteratuuroverzicht 246 zag hij zich niet; hij deed zijn plicht en meer dan dat. Vooral de laatste jaren bracht het einde van zijn werkdag dikwijls een grote lichamelijke en geestelijke vermoeidheid met zich mee. Verlangend uitziende naar zijn zozeer verdiende vakantieverlof, overviel hem op 1 augustus 1964 plotseling de dood. Zijn gezin, waarnaar ons wel gemeend medeleven uitgaat, verliest in hem een zorgzame echt genoot en vader, wij een algemeen geacht collega. Onder grote belangstelling vond op 5 augustus 1964 zijn teraarde bestelling plaats. Hij ruste in vrede. Rn. Robert Taton, Bases de l'optique et principes des instruments. Edition Eyrolles, Paris 1964. 19 231 blz. Dit boek geeft een duidelijk overzicht van de bekendste soorten van optische instrumenten en van de daarvoor benodigde grond slagen van de geometrische optica. Voorkennis van natuurkunde is niet vereist, de wiskunde gaat niet verder dan enkele goniometrische verhoudingen. De bedoeling van het boek, langs eenvoudige weg een inzicht in de optica te geven, is volledig geslaagd, mede door weglaten van alle overbodige uitweidingen. De belangstelling wordt opgewekt door keuze van geschikte voorbeelden uit de moderne techniek. In de eerste vier hoofdstukken worden de grondslagen behandeld: lichtsnelheid, fotometrische eenheden, schaduwen, vlakke, holle en bolle spiegels, lenzen, prisma's, oog, stereoscopie en kleurgevoelig heid. In het vijfde en laatste hoofdstuk, dat meer dan de helft van het boek omvat, worden verschillende instrumenten behandeld, waaronder de loep, microscopen, kijkers, theodoliet, afstandmeters, stereoscoop, camera's en projectors. Het zou jammer zijn dat lezers, die in ons land veel nut van het boek zouden kunnen hebben, zich door de taal zouden laten af schrikken. Het boek is zeer geschikt en het loont ruimschoots de moeite als wij zo nodig enige Franse optica-termen moeten op zoeken. Ir. J. C. de Munck Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde Uitleningen geschieden aan alle lezers van dit tijdschrift. Aanwinsten 10-58. Moritz. An extension of error theory with application to spherical harmonics, n blz. Helsinki. 1964 110-369. Schliephake. Landesvermessung. 116 blz. Berlin. 1963

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 36